Yunanistan “altın vize” uygulamasında rekor zam yaptı: Türkler ikinci sıradaydı

Yunanistan’da en az 250 bin Euro’luk gayrimenkul alımı yoluyla oturum izni içeren ‘altın vize’ programına zam geliyor…

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, “altın vize” programı için yabancıların satın alacağı gayrimenkullerin taban fiyatının 800 bin euro olacağının sinyalini verdi.

Başta Çinliler olmak üzere birçok ülkeden yatırımcının gayrimenkul satışıyla oturum izni aldığı Yunanistan’da 2023 yılında Türkler en çok gayrimenkul yatırımı yapan millet olmuştu.

2014 yılında uygulanmaya başlanan program kapsamında altın vize programında Avrupa Birliği üyesi olan ülkede oturum izni için 250 bin euroluk gayrimenkul yapılması gerekiyordu. Geçen yıl ise başkent Atina ve ülkenin ikinci büyük şehri Selanik ve Mikonos ile Santorini adalarında bu rakam 500 bin euroya yükseltilmişti.

Yunan parlamentosunda konuşan Miçotakis, bölgelerin isimlerini söylemezken bu rakamın artacağını dile getirdi.

AVRUPA’DA SERBEST DOLAŞIM SAĞLIYOR

Miçotakis, “Maliye Bakanı ile görüştüğümüz ve çok yakında açıklayabileceğimize inandığım konu, altın vize yatırımları için eşiğin daha da önemli ölçüde yükseltilmesidir” dedi. Miçotakis eşiğin 800.000 euroya ulaşabileceğini söyledi.

Göçmenlik Bakanlığı’nın elindeki son verilere göre Yunanistan 2018’den bu yana 17.500’ün biraz üzerinde altın vize verdi. Bunların %61’ini Çin vatandaşları oluşturdu.

Vizeler Yunanistan’da ikamet etmenin yanı sıra Avrupa’nın serbest dolaşım Schengen bölgesi içinde seyahat etmeye de olanak sağlıyor.

TÜRKLER İKİNCİ SIRADA

Kasım 2023 itibarıyla aile üyeleri hariç Yunanistan’da altın vize sahibi kişi sayısı 14 bin 945.

Bunların yaklaşık yüzde 58’ine denk gelen 8 bin 647’si Çinli. 2023’te bu kapsamdaki Çinlilerin sayısı 2 bin 1 arttı.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yüzde 7’lik pay ve 1050 kişiyle ikinci sırada yer alıyor. Bu Türklerin 742’si ilk başvurusu onaylananlar, 308’i yenileme başvurusu onaylananlar.

2023’te bu kapsamdaki Türklerin sayısı 457 arttı ve 2023 yılındaki artışta Türkler, Çinlilerin ardından ikinci sırada yer aldı.

Aile üyeleri de hesaba katıldığında Yunanistan’da altın vize sahibi Türk sayısı 2 bin 831.

Üçüncü sırada 722 yatırımcı ile Ruslar, dördüncü sırada 705 yatırımcı ile Lübnanlılar, beşinci sırada 502 yatırımcı ile İranlılar, altıncı sırada 462 yatırımcı ile Mısırlılar yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx