Yıkım kararına rağmen yapılaşma hızla sürüyor

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Gölköy Mahallesi’nde dünyaca ünlü, 1. derece arkeolojik sit alanındaki Cennet Koyu iki Cumhurbaşkanlığı seçim arası özel bir şirkete kiralanmıştı. Tatilcilere yönelik olarak oluşturulan tesisler için yapılan şikayetlerin ardından yıkım kararı alındı. Ancak restoran, kafeterya, tuvalet ve sosyal tesisler yıkılmadığı gibi 2024 yaz sezonu için bir de iskele yapıldığı tespit edildi. Ayrıca Cennet Koyu’ndaki bu alanın yolu demir bariyer konularak kapatıldı.

Kiracı firma 2024 yaz sezonu için hazırlıklarını sürdürüyor.

FACİAYA NEDEN OLUYORLAR

Bodrum Kent Konseyi Çevre Komitesi sözcüsü Mir Bahattin Demir ise yaşananlara isyan etti. Demir “Bu yapılar tamamen kaçak. İşgalin kaldırılmasını beklerken, tesis bu yıl yeni sezona hazırlanarak daha da büyüdü. İşgal ve talan kara ile sınırlı kalmıyor. Denize de kum dökerek doğa faciasına neden oluyorlar. Burada koruma altında olan poseidon çayırları var” diye konuştu.

HALKIN GİDECEĞİ KOYLAR KALMADI

Bodrumlu kaptanlardan Önder Gölcek “Vatandaşın rahatlıkla denize gireceği alanlar neredeyse yok denecek kadar azaldı. Bu tür yasal olmayan işgaller bizi de denizcilikten soğuttu” dedi.

Cennet Koyu’a demir bariyer ve tuvalet de konuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx