Oyuncu Godrèche’den César Ödülleri’nde çağrı: Cinsel şiddete sessiz kalmayın

Oyuncu Judith Godrèche, Fransa’nın Oscarları olarak da bilinen César Ödülleri’nde yaptığı konuşmada, Fransız film endüstrisinden cinsel şiddet ve saldırılar konusundaki ‘sessizlik yeminini’ bozmasını istedi. 23 Şubat Cuma akşamı düzenlenen ödül töreninde konuşan Godrèche, küçük yaşta ünlü iki yönetmenin cinsel saldırı ve istismarına uğradığını anlatan Godrèche’in konuşması, ayakta alkışlandı.

The Guardian’ın aktardığına göre, salondaki davetlilerle ‘göz göze, yüz yüze’ konuştuğunu söyleyen Fransız oyuncu, bu, kariyerlerini riske atmak anlamına gelecek bile olsa sektördeki istismarcı, güçlü erkeklere karşı seslerini yükseltmeleri çağrısında bulundu.

‘SESSİZCE BİLDİĞİMİZİ YÜKSEK SESLE SÖYLEYELİM’

“Korkutucu olduğunu biliyorum: Hibeleri kaybetmek, rolleri kaybetmek, işinizi kaybetmek… Ben de korkuyorum. Okulu bıraktığımda 15 yaşındaydım. Lise diplomam, hiçbir şeyim yoktu. Her yerde kara listeye alınmak karmaşık olabilirdi. Bu, eğlenceli olmazdı” diyen Godrèche, “Sessizlik 30 yıl boyunca itici gücüm oldu” ifadelerini kullandı.

Sektördeki cinsel saldırı ve şiddet failleri karşısındaki bu sessizliği değiştirmenin kendi ellerinde olduğuna işaret eden Fransız oyuncu, “Tecavüzle suçlanan erkeklerin sinemada son sözü söylemesine izin vermemeye karar verebiliriz… Dünya bizi izliyor. Görünüşe göre özgürlüğün olduğu bir ülkede yaşayacak kadar şanslıyız. Yani, yaratmak için kullandığımız aynı ahlaki güçle, sessizce bildiğimiz şeyi yüksek sesle söyleyelim” dedi.

Oyuncuların ‘ekranda kahramanları oynayıp gerçek hayatta saklanmamasını’ söyleyen Godrèche, “Devrimci veya insancıl kahramanlara hayat verip sabah uyandığımızda kendimizi bir yönetmenin genç bir oyuncuyu istismar ettiğini bilip hiçbir şey söylemezken bulmayalım” diye konuştu.

Ne olmuştu?

ABD yapımı Demir Maskeli Adam filminde Leonardo Di Caprio ile yardımcı rolde oynayan Godrèche, yönetmenler Benoit Jacquot and Jacques Doillon hakkında henüz 14 yaşındayken başlayan kendisine yönelik cinsel saldırı ve istismar iddialarını dile getirmiş ve yönetmenleri suçlamıştı. Godreche, daha sonra suçlamalarını yargıya taşımış, Fransız savcı iddiaların Paris’teki Çocuk Koruma Tugayı’na iletildiğini duyurmuştu.

ABD’de 2017 yılında Hollywood yönetmeni ve prodüktörü Harvey Weinstein’ın cinsel taciz ve saldırıyla suçlanması ve daha sonra mahkum edilmesiyle başlayan ‘Me Too’ (Ben de) hareketi, o dönemde tüm dünyaya yayılmış ve daha sonraki süreçte birçok ünlü oyuncunun Weinstein’ın cinsel taciz ve saldırısına uğradığı ortaya çıkmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx