Kartonsan’da Üretimin Durması Soru İşaretlerine Neden Oldu: Sanayiye Yayılır mı, Rutin Uygulama mı?

Büyük sanayi, imalat şirketlerinin tesisleri ve fabrikaları normal şartlarda 7 gün 24 saat faaliyettedir. Gerek hammaddeler, gerek üretim bantları durmaz. Bu gibi tesislerin belli periyodlarda dinlenme, bakım gibi süreçleri de olur. Bazı şirketler yazın üretime ara verirken, bazıları da yıl sonunda ara verip hem bakım/onarım, hem de stok sayımı gibi faaliyetleri yerine getirir. Bu sabah bu konuda Borsa İstanbul’da işlem gören bir firmanın açıklaması ise bu ortamda uzmanların dikkatini çekti.

İmalat sektöründe bazı hammaddelerin beklememesi bazı üretim bantlarının durmaması gerekir.

Geçen yıl başlarında doğalgazda yaşanan sorunla sanayide yaşanan enerji kesintileri bazı sektörlerde bantların durmasına neden olmuş ve sorun yaratmıştı. Şirketlerin dönemsel olarak bu üretime ara verme ve bakım/onarım faaliyetlerini yerine getirmesi ise sürpriz değildir. Ancak şu süreçte dikkat çeken bir faaliyet duraklaması oldu. Çünkü tek neden bakım/onarım değildi. Uzun süredir finansman, belirsizlik, döviz gibi sıkıntıları olan reel sektörden ilk açıklama geldi.

Kartonsan, yaptığı açıklamada, “bakım-güçlendirme çalışmaları” yapılacağını belirtirken, “pazar şartları”nı da sebeplerin arasında belirtti.

Kartonsan KAP’a yaptığı açıklamada, 1 No’lu karton üretim hattında üretimin 1 Haziran ila 2 Temmuz 2023 tarihleri arasında durdurulacağını bildirdi.

Kartonsan, açıklamasında üretim hattında ‘pazar koşullarının’ da etkisi olduğunu belirterek ‘geçici durdurma’ kararı aldı. Bu süreçte  çalışanların yıllık izinlerini kullanacağı belirtildi. 

Şirket, inşaat çalışmasında gelişmelerin seyrine göre, planlanan duruş süresinin süreç içinde ayrıca değerlendirilmesine ve kamuya açıklama yapılmasına karar verildiğini de açıklamasına ekledi.

Doğal olarak da sosyal medyada yorumlara neden oldu.

Çünkü sanayi sinyal veriyordu.

Kartonsan, başlangıç mıydı?

Devamı gelir miydi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir