İmamoğlu: Değişmeyen muhalefet iktidarı da değiştirmekte güçlük çeker

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 4 yıllık görev süresi boyunca yaptıklarını, Haliç Kongre Merkezi Galata Salonu’nda düzenlenen ‘İstanbul’a Hizmette 4 Yıl Sunumu’ programında anlattı. İmamoğlu’nun başkanlığı döneminde İstanbul’da yapılan hizmetlerin yazıldığı 425 sayfalık kitap gazetecilere dağıtıldı.

Programa çok sayıda belediye başkanı ve milletvekili katıldı. İmamoğlu, programı her yıl düzenlemesinin nedenini, “İnsanlara olan biteni anlatmak, bir yılın hesabını vermektir” diye açıkladı.

“Tarihinde ilk kez İstanbul kendi ürettikleri, yaptıklarıyla ve kurumlarıyla iç içe oldu” diyen İmamoğlu, işe alımlara ve İBB’de görevlendirmelere ilişkin “Partizanlığı kapıdan içeri sokmadık” dedi.

İmamoğlu sözlerine değişim çağrısıyla tamamladı: “Toplum bizden çok güçlü ve esaslı bir değişim bekliyor. Bu değişimi gerçekleştiremezsek ne vatandaşlarım beklentilerin karşılayabilir ne de bunu sağlayabilir. Değişmeyen bir muhalefet iktidarı da değiştirmekte güçlük çeker ve milletimize ciddi anlamda zarar verir. Bu görevden asla kaçmayacağız.”

‘BİR MAKAM BİÇMEDİM KENDİME’

Açıklamalarından sonra gazeteci İsmail Saymaz’ın “CHP kurultayında aday olacak mısınız?” sorusunu yanıtlayan İmamoğlu, “Genel başkanımızla ilgili çekil vs. gibi tarifler benim adıma kullanılamaz. Böyle bir şey mümkün değil, hadsizlik olur. Bizim değişime dair tariflerimiz olmuştur. Bir süre vermek gibi bir şey mümkün değil ama elbette ki bu haftayı önemsediğimi kendileri biliyor. Sürece dair bir tarif ya da değişimle ilgili konuştuğumuz kavramlara dair bir gelişme beklendiği doğrudur. Ama bu şahsi bir mesele değil toplumsal bir beklentidir. Beklentileri karşılayan bir grup toplantısı olmuş mudur ya da olmamıştır, O tabii CHP’lilerin takdiri. Ama benim Beklentilerimiz karşılamamıştır. Ben tamamen bir değişim sürecine talip olduğumu ve buna liderlik etmeye hazır olduğumu ifade ettiğim doğrudur. Ama bu bir süreç tarifidir kişisel bir makam tarifi değildir” dedi.

81 il başkanının ortak yaptığı açıklamaya ilişkin soruya İmamoğlu, şöyle yanıt verdi: “Benim fikrimi sorunlar oldu. Parti içi bir meselenin daha derinlemesine izah edilmesine gerek bulmuyorum. Böyle bir açıklama yerine değişim süreçlerine dönük nasıl bir yol haritası ortaya koyacaklarına yönelim bir metin olmasını isterdim. Fayda sağlayacak bir içerim olduğunu düşünmüyorum.”

Ne olmuştu?

Ekrem İmamoğlu, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde İBB Başkanlığı’nı kazanmasına rağmen seçim iptal edilmişti. Ancak 23 Haziran 2019’da tekrarlanan seçimde İmamoğlu bu kez 800 binden fazla oy farkıyla ikinci kez kazanmıştı. Bu nedenle bu tarihlerde ‘Demokrasi Şenliği’ sloganıyla etkinlikler düzenleniyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx