DEM Parti, Diyarbakır’da ilk seçim bürosunu açtı: ‘Bu belediye kadınların belediyesi olacak’

DİYARBAKIR – Halkların Demokrasi ve Eşitlik Partisi (DEM Parti) Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde ilk seçim bürosunu açtı. Davul ve zurnalar eşliğinde halayların çekildiği açılışa, Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayları Serra Bucak ve Doğan Hatun, Yenişehir Belediye Eş Başkan adayları Safiye Akdağ ve Mehmet Ergül ile çok sayıda kişi katıldı. Seçim bürosunun açılış kurdelesini ise barış anneleri kesti.

‘EŞ BAŞKANLIK KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR’

Açılışta konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, “31 Mart’ta başarının Kürt halkının olacağını” belirterek “Yeni yaşamı kadın, erkek olarak arkadaşça hep beraber örüyoruz. Bugün eş başkanlarımız el ele. Eş başkanlık kırmızı çizgimizdir. Buradan tutuklu bulunan Gülten Kışanak’a Sebahat Tuncel’e ve tüm siyasi tutsaklara selam olsun ki bu kutlu yolumuza ışık oldular” ifadelerini kullandı.

‘KADINLARIN SESİ HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK ÇIKACAK’

Gazete Duvar’a konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Serra Bucak, “Biz bugün ilk seçim büromuzu açtık. Kalabalığın morali coşkusu hepimize yansıdı. Çok önemli bir şey bu bunu hissetmek. Halkın bu sistemin değişmesi için ne kadar hazırlıklı olduğu gözler önünde. Biz bir baskı rejimiyle karşı karşıyayız. Her seçim bürosu açılışımızda olduğu gibi bu açılışta da halk zılgıtlarıyla, sesiyle polisin anonslarını bastırdı. Halkın sesi her zamankinden daha çok çıkacak, kadınların sesi her zamankinden çok çıkacak. Yerine kayyım atanan Gülten Kışanak’a ant olsun ki, bu belediye kadınların belediyesi olacak. İradesi elinden alınan her kadın için belediye olarak mücadele edeceğiz” dedi.

‘ORTAK ŞİAR ÖZGÜR ŞEHİRLER YARATMAK’

Açılışa katılanlardan 58 yaşındaki Meryem Turan, “Ben bugün buraya 3 kızımla geldim. Çünkü en çok kadınların özgür bir belediyeye ve şehre ihtiyacı var. Burada görüyorum ki kızlarıyla alana gelen onlarca anne var. Hepimizin ortak bir şiarı var, kadınların özgür olduğu şehirler yaratmak. Ve bu da bizlerin iradesi ve katılımıyla mümkün” diye konuştu.

‘KAYYIMLAR GİDECEK KADINLAR ÖZGÜR OLACAK’

21 yaşındaki Ayşe Şanlı da “Okuldan çıkıp kardeşlerimi alıp buraya geldim. İlk kez belediye için oy kullanacağım ama kayyımın neler yaptığına şahit de oldum. Ben daha küçükken bizlerin tiyatroları, kadın sosyal tesisleri vardı ama onlar artık yok. Gençlerin bu şehirde hiçbir sosyalleşme alanı kalmadı. Özgür ve haklarımın olduğu bir şehir için oyumu DEM Parti’ye vereceğim. Kayyımlar gidecek kadınlar ve gençler özgür olacak” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx