Barzani’den PKK açıklaması: Dikkati çeken Türkiye detayı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Irak’taki Şii milis grupların eylemlerine (ABD üslerine saldırılar) son verilmesi gerektiğini ifade ederek, Bağdat’ın IKBY’yi koruyamayacağından endişe duyduklarını kaydetti.

“Mevcut zorluklar DEAŞdöneminden daha zor ve cephe hattı bilinmiyor.” diyen Barzani, Irak hükümetini IKBY’in korunmasında temel rol almaya çağırdı.

Barzani, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Irak’taki varlığına ilişkin ise, “IKBY’nin, koalisyon güçlerinin varlığının kaderine tek başına değil, Irak merkezi yönetim ile birlikte karar vereceği” değerlendirmesinde bulundu.

“İSRAİL İLE İHİÇBİR İLİŞKİMİZ YOK”

IKBY ile İsrail arasında ilişki olduğu iddialarını reddeden Barzani, “İsrail ile hiçbir ilişkimiz yok ve bizde Mossad’ın hiçbir karargahı da yok.” dedi.

IKBY Başkanı Barzani, Tahran’ın Mossad’ın IKBY’deki varlığına ilişkin Bağdat’a hiçbir kanıt sunamadığını vurguladı. Barzani, “IKBY, İran’a yönelik tehdit kaynağı değil. Sivillerin ölümüne neden oldu, İran’ın saldırısını dostluk çerçevesinde değerlendirmek mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

PKK AÇIKLAMASI

Terör örgütü PKK’nın IKBY topraklarını Türkiye’ye karşı kullanmasını kesinlikle reddettiklerini vurgulayan Barzani, terör örgütü PKK’nın komşu ülkeler (Türkiye) için tehdit kaynağı, Erbil ve Bağdat için de “büyük bir baş ağrısı” olduğunu sözlerine ekledi.

KAYNAK: AL ARABİYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx