“Yedi Hoş Adam”ın son temsilcisi Rasim Özdenören’in vefatı Kahramanmaraşlıları üzdü

Posted by

Aralarında “Çok Sesli Bir Ölüm”, “Çözülme”, “Gül Yetiştiren Adam”, “Denize Açılan Kapı”, “Uyumsuzlar”, “Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler” ve “Kent İlişkileri”nin de bulunduğu çok sayıda yapıta imza atan müellifin vefat haberi, memleketi Kahramanmaraş’ta hüzünle karşılandı.

AK Parti Küme Başkanvekili Becerikli Ünal, AA muhabirine, usta müellif Rasim Özdenören ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kovid-19 tedavisi gördüğü sırada sık sık telefonla görüştüğünü söyledi.

Özdenören’i kaybetmenin ıstırabını yaşadığını lisana getiren Ünal, şunları kaydetti:

“Başımız sağ olsun. Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği ve kentimizin şiir ve edebiyatın başşehri olarak anılmasında büyük katkıları olan Yedi Hoş Adam’dan birisiydi. Fazilet Beyazıt, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Rasim abi, Alaeddin Özdenören her birinin kendi ortalarında başka bir muhabbetleri vardı. Başka bir gönül bağları vardı. Fazilet Beyazıt’ın ‘Önden Gidenler’ diye bir şiiri var. Şiir şöyle biter; ‘Onlar gittiler giderken vakitten bir muştu üzereydiler.’ Evet onlar gittiler, Yedi Hoş Adam’ın sonuncusu Rasim abiyi de bugün Hakk’a uğurladık. Onlar yaşadıklarıyla bize çok hoş örnekler bıraktı. Onlar bize uygunluğu, âlâ olmanın bir sorumluluk olduğunu, bir ödev olduğunu anlattılar ve gösterdiler. Rasim abiyi ‘Gül yetiştiren adam’ olarak tanıdık, ‘Müslümanca düşünme üzerine denemeler’ ile tanıdık. Biz onlardan razıyız, inşallah Allah da onlardan razı olsun, yerleri cennet olsun. Bugün çok kederliyiz, hüzünlüyüz zira Rasim ağabeyle oturduğunuz vakit güzellik, hoşluk, insan olmanın değeri ve bizi insan yapan kıymetlerin kıymeti üzerimize sinerdi adeta. Allah rahmet eylesin. “AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir ise Kahramanmaraş’ın ve Türkiye’nin değerli bir bedelini kaybettiğini belirterek, “Rahmetle, minnetle, hürmetle yad ediyoruz. Yalnızca edebiyat ve sanat değil, birebir vakitte da fikir üreten insanlardan biriydi. Bu türlü beşerler çok yok, ikisini bir ortada bulmak çok güç. Bizim için, ülkemiz için, fikir dünyası için çok değerli bir kıymeti kaybettik.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Lideri Hayrettin Güngör de Rasim Özdenören’in acı kaybının tüm ülkeyi üzdüğünü söyledi.

Özdenören’in hoş bir insan olduğunu lisana getiren Güngör, “Ondan daima yeterli şeyler öğrendik insanlığa dair, güzelliğe dair. Rabbim yerini cennet eylesin.” dedi.

Ferhun Eyerci de Kahramanmaraş’ın bir edebiyat kenti olduğunu ve 10 kapı çalınsa 7’sinden şair çıkacağını söyledi.

Özdenören’in de bunlardan biri olduğunu anlatan Eyerci, “Şiir ve edebiyat tarafından değil, uhrevi, tasavvuf ve fikir tarafından de yalnızca Kahramanmaraş’a değil, tüm Türkiye’ye liderlik etmiş bir isim. Kahramanmaraş bu isimlere sahip de çıkardı.” dedi.

Gökhan Volkan Tuygun ise Özdenören’in tüm Türkiye için kıymetli bir bedel olduğunu belirterek, onu kaybetmenin kederini yaşadığını lisana getirdi.

Memleketinde ismi yaşatılıyor

Kahramanmaraş’ta 1940’ta dünyaya Rasim Özdenören’in ismi, memleketindeki cadde, sokak, çeşme, kütüphane, tünel ve okullarda yaşatılıyor.

Şair Alaeddin Özdenören’in ikiz kardeşi olan usta edebiyatçının balmumu heykeli ve yapıtları Kahramanmaraş Yedi Hoş Adam Müzesi’nde sergileniyor.

 

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.