Valiliğin ‘Yarı çıplak semazen gösterisi’ soruşturma müsaadesini mahkeme iptal etti

Posted by

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl eylül ayında Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Tepesi için basına kapalı gala yemeği düzenledi.

UCLG gala yemeği gecesinde sahne alan Ziya Azazi’nin sergilediği Dervish In Progress isimli şovun, çıplak semazen olduğu öne sürülmüştü.

Soruşturma açıldı

Olayın basına yansımasının akabinde İzmir Valiliği’nce İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Lideri Kadir Efe Oruç ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Şube Müdürü Emel Sevil Özer hakkında ‘görevi berbata kullanma’ ile ‘halkın bir bölümünün benimsediği dini pahaların aşağılandığı’ gerekçesiyle soruşturma müsaadesi verildi.

Bunun üzerine belediye çalışanları soruşturma müsaadesine itiraz etti.

Defalarca sahneye çıktı

İtirazı kıymetlendiren İzmir Bölge Yönetim Mahkemesi 1’inci İdari Dava Dairesi, çalışanlar hakkında soruşturma müsaadesi verilmemesine oy birliğiyle kesin olarak karar verdi.

Daire, birebir dans gösterisinin birçok kez Kültür ve Turizm Bakanlığı onayıyla bakanlığa bağlı sanat kurumlarında repertuvara girdiğini, Azazi’nin tıpkı koreografiyle Ankara, İzmir, Mersin ve Antalya opera ve bale sahnelerinde tekraren sahneye çıktığını belirtti.

“Herhangi bir şikayet olmadı”

Kararda, Azazi’nin Kültür ve Turizm ile Dışişleri bakanlıkları tarafından Türkiye’yi temsil etmek üzere görevlendirildiğine de vurgu yapıldı. Dans gösterisinin tercih sebebi olduğu ve bugüne kadar rastgele bir şikayetin olmadığının altı çizildi.

Azazi’nin, bütün şovlarında tıpkı halde dans ettiği, galaya mahsus bir şov yapmadığı da kararda yer aldı.

Soruşturma müsaadesi iptal edildi

DHA’nın haberine nazaran, belirtilen sebeplerden dolayı Ertuğrul Tugay, Kadir Efe Oruç ve Emel Sevil Özer hakkında soruşturma müsaadesi verilmemesine oy birliğiyle kesin olarak karar verildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.