Uzmanından toz taşınımına karşı ikaz

Posted by

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Leyla Sağlam, yaptığı açıklamada, Kuzey Afrika üzerinden gelen ve Doğu Anadolu’daki kentlerin de ortalarında yer aldığı birçok kentte tesirini gösteren toz zerreciklerine karşı tedbir hedefiyle kalp ve akciğer hastalığı olanlar ile çocukların mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmaması gerektiğini söyledi.

Meteoroloji yetkililerinin günler öncesinden havanın toz bulutlu olacağı istikametinde ikazlar yaptığına işaret eden Sağlam, “Bilhassa akciğer ve kalp hastaları bu havalarda mecbur değilseler sokağa çıkmayıp meskenlerinde kalsın, çıkacaklarsa da kesinlikle gözlük ve maske kullanılmalı. Bu biçim hastalar ilaçlarını da aksatmamalı. Zira bu tozların içinde neler olduğunu tahlil etmek lazım” dedi.

Sağlam, toz bulutlarının Sahra Çölü üzerinden yurda geldiğini, bu toz bulutlarında yüksek demir olabileceğini lisana getirdi.

Çocuklar için de emsal ikazları yapan Sağlam, şunları kaydetti:

Çocuklarda teneffüs hastalıkları sık görülüyor. Çocuklar bu havalarda dışarı çıkmamalı. Toz bulutlarında demirin yüksek olduğu söyleniyor. Toz zerreciklerinin içinde bulunan partikül unsur dediğimiz unsurlar kıymetlidir. Kimi hususlar akciğere hiç alınmayabiliyor, bazları çok küçüktür akciğere alınır atılır, lakin 5-10 mikron ortasındaki partikül hususlar akciğere ziyan verebilir. Onun için bu havalarda dikkatli olmak ve korunmak gerekli. Vatandaşlarımız dikkatli olsun.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.