Uzaktan bakışla fotoğraf yapılmaz

Posted by

Anadolu’nun ressamı olarak bilinen Yalçın Gökçebağ’ın standı, İş Sanat Kibele Sanat Galerisi’nde 26 Nisan’da açıldı. Bugüne kadar 3 binden fazla yapıta imza atan Gökçebağ, stantta en eskisi 1971’de yaptığı fotoğraflardan oluşan bir seçkiyi resimseverlerin beğenisine sunuyor. Kameramanlık periyotlarından kalan bakış açısını tuvaline yansıtan ressamla hem “Geçmiş Uzun Sürer” standını gezdik hem de yapıtlarını ve oluşum sürecini konuştuk.

“Bir fotoğraf, sürekli ikinci resmi getirir” diyen ressam, fotoğraflarını evvel aklında yaptığını söylüyor. “22 yıl TRT’de kameramanlık yaptım. Anadolu’yu adım adım dolaştım. Her sanatçı üzere gezdiğim-gördüğüm yerlerden etkilendim. Anadolu’da edindiğim izlenimleri hafıza süzgecinden geçirip, aklımda aslında yapmış olduğum o resmi tuvalime aktarıyorum. Peyzaj ya da figüratif çalışan ressamların özelliğidir bu; yapacakları resmi hafızalarından birebir oluşturur ve tuvaline yansıtır.”

Çok figür iyidir

Resimlerinde çok fazla figür bulunmasını “Ne kadar çok figür o kadar iyi” kelamlarıyla anlatan Gökçebağ, “Resimdeki mevzularım çok çeşitli ve Anadolu’nun her yöresi yer alır. Bir köy düğünü elbette kalabalık olacaktır. Ya da ekin tarlalarını biçenler de kalabalık kümelerden oluşmalıdır” diye açıklıyor.

Yalnızca iki İstanbul resmi olmasını ise şu sözlerle anlatıyor usta ressam: “Ben uzun mühlet Ankara’da yaşadım. İstanbul’a vakit zaman vazife icabı gelir giderdim. Bir bölgenin ya da bir nesnenin fotoğrafını yapacaksanız o şeyi çok düzgün tanımanız gerekir. Yarım yamalak bilgiyle bir şeyin resmi yapılmaz. İstanbul’da doğup büyüseydim tahminen tekrar bu fotoğrafları yapardım lakin uzaktan bakışla fotoğraf yapılmaz.”

Hayatımı kitap yapmak istiyorum

Köy Enstitüsü’nde aldığı incelikli eğitimin çizdiği ayrıntılarda tesiri olduğunu tabir eden Gökçebağ, “Bizde en kıymetli dersler fotoğraf, müzik, vücut eğitimi dersleriydi. Çok titiz bir sanat eğitimi aldık. Bu okul resim-müzik yüklü bir müfredata sahipti. Bunlardan birini yapamazsanız öğretmen olamazdınız” diyor.

Resimleriyle kültürün temsilciliğini de üstlenen Gökçebağ, geçmişten bugüne bakınca yapıtlarında gördüğünü “78 yaşına gelmiş bir ressam olarak bazen ‘zaman nasıl geldi geçti anlayamadım’ diyorum. Vakit zaman geçmişimden bugüne kadar geçirdiğim süreci kitap halinde yazmak istiyorum lakin o kadar uzuyor ki vaktim kâfi mi bilemiyorum” kelamlarıyla aktarıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.