Türkşeker Genel Müdürü Şahin’den “şeker arzında problem yok” açıklaması

Posted by

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ (Türkşeker) Genel Müdürü Muhiddin Şahin, şeker üretiminin bu yıl çok daha düzgün olacağını ümit ettiklerini belirterek, “Türkiye’deki şeker üretim kapasitesi 3 milyon 600 bin ton. Gereksinimimiz olan 2 milyon 700 bin tondur. Türkşeker’in 1 milyon 200 bin ton kapasitesi vardır.” dedi.

Şahin, Malatya Şeker Fabrikası’nda 67. devir şeker pancarı alım kampanyasının açılışında yaptığı konuşmada, bu fabrikanın 1956’da kurulduğunu hatırlattı.

Türkiye’de 33 şeker fabrikası bulunduğunu, bunlardan 15’inin kendilerine ilişkin olduğunu belirten Şahin, şöyle devam etti:

“6 fabrika Pankobirlik’e ilişkin, bunlar yarı kamu kuruluşlar, 12’si de özel kesime ilişkin. Oransal olarak baktığımızda şeker fiyatlarındaki hareketlilikten ötürü bunu belirtmekte yarar görüyorum, Türkiye’de şeker üretiminin yüzde 36,5’ni biz devlet olarak esasen yapıyoruz. Piyasayı nizamlı olarak regüle ederek, arz güvenliğini sağlıyoruz. Kalan yüzde 35’i de yeniden yarısal kamu kuruluş, iş ortağımız Pankobirlik yapıyor. Türkiye’de hiçbir vakit şeker arzında bir zahmet yok. Ukrayna savaşından ötürü ufak bir dalgalanma oldu lakin Türkiye’de ortalama kişi başı şeker tüketimi 29-31 kilogramdır ve bu yıllar prestijiyle çok fazla değişmemiştir.”

Türkiye’nin şeker üretiminin tüketimine yetecek düzeyde olduğunu anlatan Şahin, “Kıtlık olacak korkusu içerisine girmeye gerek yok. Şeker üretiminin bu yıl çok daha yeterli olacağını ümit ediyoruz. Türkiye’deki şeker üretim kapasitesi 3 milyon 600 bin ton. Gereksinimimiz olan 2 milyon 700 bin tondur. Türkşeker’in 1 milyon 200 bin ton kapasitesi vardır. “ diye konuştu.

Malatya Valisi Hulusi Şahin, 67. şeker pancarı kampanya alım devrinin güzel olmasını temenni etti.

Şeker fabrikalarının değerli tesisler olduğunu lisana getiren Şahin, yeni tip koronavirüs salgını ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle piyasalarda yaşanan dalgalanmaların Türkiye’de çok daha az hissedilmesinin bu tesislerin sayesinde olduğunu belirtti.

Son günlerde besin ve gücün değerinin daha fazla görüldüğünü anlatan Şahin, şöyle devam etti:

“Son yıllarda net bir halde görüyoruz, gıdayı, besin eserlerini, petrolü, doğal gazı bir silah olarak kullanan devirden geçiyoruz. Bu dalgalı denizlerde Türkiye gemisini alabora olmadan kurtarabilmemiz için elimizde çeşitli argümanlara gereksinimimiz var. O argümanların başında piyasa regüle tesiri nedeniyle bu cins kamu kuruluşları geliyor. O yüzden Türk Şeker ailesi bizim için çok kıymetli.”400 bin ton pancar işlenecek

Malatya Şeker Fabrikası Müdürü Suat Altun ise Elazığ, Sivas, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman ve Malatya olmak üzere toplam 7 vilayette pancar ekimi yaptırdıklarını belirterek, “7 vilayette toplam 70 bin dönüm alanda 1290 çiftçi ailesine pancar ekimi yaptırılarak 445 bin ton pancar tesellüm edilecek ve yaklaşık 400 bin ton pancar işlenecek. Buna karşılık olarak 50 bin ton kristal şeker ile yan eser olarak 120 bin ton yaş pancar posası ile 18 bin ton melas elde edilecektir. Fabrikamız üretimiyle ülke iktisadına yaklaşık 900 milyon lira katma bedel sağlayacak.” tabirlerini kullandı.

Programa, Büyükşehir Belediye Lideri Selahattin Gürkan, AK Parti Malatya milletvekilleri Ahmet Çakır, Hakan Kahtalı, Şeker-İş Sendikası Genel Lideri İsa Gök, Vilayet Jandarma Kumandanı Jandarma Kıdemli Albay Ercan Altın, Malatya Ticaret Borsası Lideri Ramazan Özcan, AK Parti Vilayet Lideri İhsan Koca ile birtakım sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Konuşmaların akabinde şeker pancarı yüklü kamyon kantara çıkarılarak birinci alım gerçekleştirildi.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.