Türkiye’nin en zehirli tiplerinden bir tanesi: Engerek yılanı sürü halinde görüntülendi

Posted by

Tek ısırığının bile insanı öldürmeye yettiği bilinen koca engerek, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da, Doğu Akdeniz Bölgesinde habitatın uygun olduğu alanlarda yaşıyor. Kuşağı tükenmekte olan bu sürüngenler, yüksekliği bin 500 metreye kadar alanlarda barınabiliyor. Elbistan’da da varlıkları bilinen, lakin şimdiye kadar çok az görülen koca engerek, Sarıçiçek Yaylası’na kenger toplamaya çıkan bir yurttaş tarafından cep telefonu ile kayıt altına alındı.

Yaylaya giden Mehmet Ceyhan isimli genç, kenger topladığı sırada bir kaya oyuğundan gelen sesleri duydu. Seslerin geldiği bölgeye giden Ceyhan, oyukta birbirine sarılmış 10’dan fazla engerek yılanını gördü. Birkaçı da topraktan yuvaya gerçek gelen yılanları, cep telefonuyla kayıt altına aldı.

“HEM ÜRKÜTÜCÜ HEM DE ÖZEL BİR KEŞİF OLDU”

Bölgeyi uygun bildiğini, fakat şimdiye kadar bu türlü bir durumla karşılaşmadığını belirten Ceyhan, “Benim için de hem ürkütücü hem de özel bir keşif oldu. Bu kadar çok yılanı birinci kere bir ortada gördüm. Yaptığım araştırmada engerek yılanı olduğunu öğrendim. Bu bölgede yaşadıklarına dair bir şey duymamıştım. Korkutucu oldukları kadar da ender bir güzellikteler. Onları gördüğüm anı asla unutmayacağım. Yuvaya tam yaklaşamadım lakin 10’dan fazla yılan vardı. Çok zehirli olduklarını biliyorum” dedi.

İNCELEME BAŞLATILACAK

Yapılan incelemede, yuvalarında sürü ile görüntülenen yılanların, Türkiye’nin en ölümcül zehre sahip yılanı olarak bilinen ve soyu tükenme riskiyle karşı karşıya olan koca engerek olduğu belirlendi. Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Elbistan Şefliği gruplarının, koca engereklerin yaşadığı yuva ve bölgeyle ilgili de ayrıntılı inceleme başlatacağı bildirildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.