Türkiye’de gençler, yılda ortalama 25 kitap okuyarak Avrupa’daki gençleri geride bıraktı

Posted by

Avrupa’nın en pahalı eğitim teknolojileri şirketi GoStudent, 11 – 18 yaş kümesi öğrencilerin okuma alışkanlıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek maksadıyla içlerinde Türkiye, Almanya, İtalya ve Meksika’nın bulunduğu yedi ülkede bir araştırma yaptı.

Yapılan araştırma sonucunda Türkiye’deki gençler, 2021’de yılda ortalama 25 kitap okuyarak, Hollanda, Almanya, Yunanistan, İtalya, İspanya ve Meksika ’daki akranlarını geride bıraktı.

Oyun konsolları, akıllı telefon, bilgisayar ve tablet kullanımının yükselişiyle birlikte birçok kişi kitaplara olan ilginin azalacağını düşündü lakin Türkiye’deki gençler yılda ortalama kitap okuyarak Avrupa ortalamasını neredeyse ikiye katladı.


Ebeveynler az okuyor

Araştırmada dikkat çeken ögelerden biri de ebeveynlerin okuma alışkanlıkları oldu. Ebeveynler ne kadar çok okursa çocuklarının da okuma alışkanlığı yüksek oluyor. Türkiye’de ebeveynlerin %66’sı haftada en az bir kitap okuyarak başka ülkelerin ortasında birinci sırada yer aldı.


Çizgi roman ve fantastik kitaplar birinci sırada

Çizgi roman ve fantastik macera  tipi kitaplar vazgeçilmez olurken, gençler okumak için en sevdikleri vaktin hafta sonları ve boş vakitleri olduklarını söylüyor. Yaratıcı düşünme sürecini etkileyen ve  biliş seviyesini yükselten gece yatmadan evvelki vaktin ise gençlerin ikinci en çok sevdikleri vakit olduğu ortaya çıkıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.