Türkiye ile ABD ortasında ‘Suriye’ye operasyon’ görüşmesi

Posted by

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlemeyi planladığı askeri operasyon konusu ele alındı.

Görüşmeye ait Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Hatay’ı ziyaret eden Daimi Temsilci Greenfield, Türkiye’nin Suriye’deki ihtilafa 2254 sayılı BMGK kararı temelinde, BM himayesinde ve Suriyelilerin sahipliğinde ilerletilecek siyasi süreç sonucunda kalıcı ve sürdürülebilir bir tahlil bulunması istikametindeki gayretlerine teşekkür ettiği belirtildi.

Daimi Temsilci Thomas-Greenfield’in, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde bir askeri operasyon gerçekleştirmesinden telaş duyduklarını belirtti. Bunun üzerine Bakan Yardımcısı Önal, PKK/YPG/PYD terör örgütünün yalnızca Suriye’nin toprak bütünlüğüne değil, Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik varoluşsal bir tehdit teşkil ettiğini söyledi.

Ekim 2019’da ABD ve Rusya Federasyonu ile varılan mutabakatlardaki kararların bugüne kadar yerine getirilmediğini belirten Önal, son devirde bu bölgeden Türkiye’ye yönelik terörist tehdidin daha da arttığını belirtti.

Önal, güvenlik güçlerinin, sivilleri ve Türkiye hudutlarının içini de gaye alan bu ataklara ve bölücü gündemin ilerletilmesine Türkiye’nin kayıtsız kalmasının beklenemeyeceğini, Türkiye’nin hayati ulusal güvenlik çıkarlarını tehdit eden terör örgütlerine karşı gereken önlemleri almayı sürdüreceklerini vurguladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.