The Guardian: Erdoğan’ın İsveç’e NATO reaksiyonu seçime hazırlık

Posted by

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı çıkarak ittifakı krize sürüklediğine ait yorumlar İngiltere basınında yer aldı.

The Guardian’ın diplomasi editörü Patrick Wintour imzalı yazıda, Erdoğan’ın İsveç’e PKK üyelerinin iadesinin reddedilmesine yönelik reaksiyonlarla seçim hazırlığı yaptığı ve milliyetçi oyları artırmayı hedeflediği yorumu yapıldı.

Yazıda, “Erdoğan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini veto etme tehditlerini iki katına çıkardı. Her iki ülkenin de kendisini ikna etmesi için Ankara’ya heyetler göndermesinin anlamsız olduğunu söyledi. 10 talep sunarak İsveç’e şantaj yaptığı savlarını güçlendirdi. Erdoğan’ın karşı çıkışının NATO’yu aylarca düğümleyebileceğinden kimsenin kuşkusu yok” denildi.

İsveç’in Türkiye’nin yansıları karşısında “yanlış anlaşılmaları gidermek konusunda optimistlik içinde olduğu lakin verilen yansılarla Erdoğan’ın bu mevzudaki ciddiyetine kuşkuyla yaklaştığı” belirtilen yazıda, İskandinav ülkelerinin Türkiye’nin taleplerine “boyun eğmesinin sıkıntı olacağı” tabir edildi. Türkiye “terör” gerekçesiyle Finlandiya’dan 12, İsveç’ten 21 kişinin iade edilmesini istiyor.

‘ERDOĞAN UÇ NOKTALARDA YAŞIYOR’

Habere nazaran, İngiliz savunma ve güvenlik niyet kuruluşu Royal United Services Institute (RUSI) yönetici yardımcısı Jonathan Eyal, “Her iki ülke de kendi iç iltica sistemlerini basitçe parçalayamaz” dedi.

Türkiye’nin sürgündeki PKK üyeleriyle ilgili taleplerine aşina olunduğu, Erdoğan’ın halihazırda paramparça bir iktisat ve partisine dayanağın giderek azalmasıyla uğraştığını belirten Eyal, Erdoğan’ın Türkiye’de milliyetçi oyları artırmaya çalıştığı ve “uç noktalarda hareket ettiği ve uçlarda yaşadığı” görüşü verdi.

Yazıda, Erdoğan’ın Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in mümkün Ankara ziyareti ve ABD’den F-35 satın alma talebinin uygulanması için “ikili oyun” oynadığı tahliline de yer verildi. (DIŞ HABERLER)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.