‘Silivri Cezaevi’nin ismi değişsin, İstanbul Batıkapısı olsun’

Posted by

Silivri Belediye Lideri Volkan Yılmaz, Silivri Cezaevi’nin isminin ‘İstanbul Batıkapısı’ olarak değiştirilmesi için Adalet Bakanlığı’na müracaatta bulundu.

Silivri Belediye Lideri Volkan Yılmaz, Adalet Bakanlığı’na gönderdiği dilekçede, Silivri kamuoyunun ortak isteği ve beklentisi ile Silivri Cezaevi’nin isminin ‘İstanbul Batıkapısı’ diye değiştirilmesini talep etti.

İlçenin 209 bin 103 nüfusa sahip olduğunu kaydeden Yılmaz, “Silivri Haziran- ekim aylarında yazlıkçı ve tatilcilerin de iştiraki ile yaklaşık 600 bin şahsa mesken sahipliği yapmaktadır. Tarihi kayıtlara nazaran Bizans ve Osmanlı devirlerinde İstanbul’un sayfiye yeri olan Silivri’nin bu özelliği cumhuriyet devrinde de hal değiştirerek devam etmiştir” dedi.

Geçmişte sayfiye yeri olma özelliğinin yanında yoğurduyla anılan Silivri’nin bu özelliklerinin çeşitli neden ve ihmaller ile unutulduğunu savunan Yılmaz, “Üzülerek tabir etmek isteriz ki bugün Silivri, geçmişte olduğu üzere İstanbul’un yanı başında sakin, huzur, tatil, yeşil, deniz, yoğurt sözleri hatırlanan ve tanım edilen bir ilçe değil cezaevi ile bilinir ve tanımlanır bir hale gelmiştir” dedi.

“YÜZDE 54.6 CEZAEVİ, YÜZDE 4.1 SAHİL” 

Türkiye’nin 26 vilayetinde örneklemeler ile yapılan araştırmada, Silivri’yi ‘İstanbul’un hoş bir ilçesi’, ‘sahil’, ‘yazlıklar’ diye hatırlayanların oranının yüzde 4,1 iken ‘cezaevi’ olarak hatırlayanların oranının yüzde 54,6 olduğunu belirten Lider Yılmaz, dilekçesinde şunları kaydetti:

“İnsanlar üzerinde oluşmuş bu olumsuz algının, ilçemizin tanınması, çekim merkezi haline gelmesi ve gelişmesi açısından negatif bir tesirinin olduğu, Silivri de yaşayan herkesin ortak niyetidir. Hemşerilerimizin ve değişik kurum ve STK’ların bu taraftaki fikirleri değişik vakit ve yerlerde devlet görevlilerine, bakanlarımıza tarafımızdan iletilmiş ve Silivri ilçemizin bu olumsuz algıdan kurtulması için cezaevinin isminin değiştirilmesi talep edilmiştir. Silivri kamuoyunun ortak bir talebi ve beklentisi olan Silivri Cezaevi’ni isminin ‘İstanbul Batıkapısı’ olarak değiştirilmesi konusunu bilgilerinize arz ederim.” (DHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.