Salda Gölü’nde su çekilmesi devam ediyor

Posted by

Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nde geçen yıllardaki kuraklık sebebiyle oluşan su düzeyindeki çekilme devam ediyor. Kuruyan alanlar ise bu yılki yağışlar ile bataklık görünümü aldı.

Burdur’un Yeşilova ilçesinde 44 kilometre yüz ölçümüne sahip, ölçülebilen 185 metre derinlikle de Türkiye’nin en derin gölü pozisyonundaki Salda Gölü, geçen yıllarda yaşanan kuraklık sebebiyle su düzeyinde eki çekil sürüyor.

“YAĞIŞLAR FAKAT YER ALTI SULARINI BESLEYEBİLİR”

Burdur’un Yeşilova ilçesinde ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak bilinen Salda Gölü’nün, ABD Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Mars’taki Jezero Krateri ile benzeri bir mineral oluşumu ve jeolojik yapıya sahip olduğunun açıklamasının akabinde göle ilgi daha da arttı.

Bembeyaz kumsalı ve turkuaz renkli suyuyla son birkaç yıldır Türkiye’nin en değerli cazibe merkezleri ortasında yer alan Salda Gölü’nde, son yıllarda yağışların mevsim normallerinin altında olması nedeniyle suda 30 çekilme meydana geldi.

Kış aylarında yağan ağır kar yağışına karşın gölün su düzeyinde hala bir metrelik çekilme olduğunu söyleyen Salda Gölü Muhafaza Derneği Lideri Gazi Osman Şakar, şöyle konuştu:

*Kış aylarında da gelmiştim gölün kenarına. O düzey ye nazaran bir metre kadar çekilme var. Çok abartılacak bir çekilme olmasa da bir çekilme var.

*Daha evvelki çekilmeler 25 ila 50 metreydi. Şu an o denli değil. Bir metre kadar var. Yükseklik te 15 santim sanırım. Kuraklık sebebiyle gölün çekildiği yerler, geçen yıl kuruydu.

*Şimdi bataklık görünümünü almış. Suyun tek başına çekilmesi yalnızca kuraklıktan değil, yer altı sularının da çekilmesinden kaynaklanıyor.

*Bu yıl yağış çok hoştu. İki aya yakın kar oldu dağda. Burada da 55 santimi buldu. Ama tekrar de su çekilmesi var. Bu yağan kar yeraltı sularını anca besleyebilir. Gölde bir yükselme yok.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.