‘Rusya’ya yaptırımların tesiri 5 yıl sürer’

Posted by

24 Şubat’ta başlayan Rusya-Ukrayna savaşı, milyonlarca sivilin konutlarını terk etmesine neden oldu. Rusya’ya Batılı ülkeler ağır ambargolar uygulamaya başladı. Ukrayna ve Rusya ortasındaki savaş devam ederken, başta Avrupa ve ABD olmak üzere Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımlar da ağırlaşıyor.

Yaşanan sürece rağmen Rusya’nın iktisadi olarak ayakta sağlam bir halde kaldığını söz eden Dış Ekonomik Alakalar Şurası (DEİK) Belarus İş Kurulu Lideri Yılmaz Soycan, savaş bitse dahi ambargoların en az 5 yıl daha devam edebileceğini söyledi. Bölgede savaşa karşın iş fırsatlarının olduğunu kaydeden Soycan, yatırımcıların bu fırsatları yeterli araştırıp adım atması gerektiğine dikkat çekti.

Belarus, Rusya ve Ukrayna’nın tüm aksiliklere karşın Türkiye açısından değerli olduğunu vurgulayan Soycan, buralarda yetişmiş, yetişmiş insan gücünün eksikliğinin olduğunu, bundan ötürü Türkiye üzere ülkelere daha fazla muhtaçlık duyulduğunu aktardı. Soycan, altyapı yatırımlarıyla birlikte bu ülkelerde sanayi iş kollarında çalışacak kaynak ustası üzere elemanların arandığını da lisana getirdi.

Yılmaz Soycan

SERMAYE KÖRFEZ’E KAYIYOR

Rus oligarkların servetlerine el konulması ile birlikte bunların varlıklarını Körfez ülkelerine taşıyabileceklerini anlatan Soycan, bir müddet sonra Arap ülkeleri ile Rusya ortasındaki ekonomik alakaların daha da artabileceğine işaret etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.