Rusya’dan rekor ithalat: Petrol indirimli alınıp değerli mı satılıyor?

Posted by

Haziranda Rusya’dan ithalat 5 milyar doları aşarak rekor kırdı. Türkiye’nin petrol ithalatında Rusya birinci sıraya yükselirken, indirimli fiyat nedeniyle dünyada Rusya’dan petrol alımını en çok artıran üç ülkeden biri Türkiye oldu. İndirimli fiyat tüketiciye yansıtılmıyor.

Türkiye’nin ithalatı haziranda 31,6 milyar dolarla rekor kırarken, bir rekor da Rusya’dan ithalatta geldi.

Ticaret Bakanlığı datalarına nazaran, Türkiye’nin Rusya’dan ithalatı, haziranda geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 118,3 oranında artışla 5 milyar 66 milyon dolara ulaştı ve tüm vakitlerin doruğunu gördü.

2022 yılın birinci altı ayında Rusya’dan ithalat, geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 119,5 artışla 27,7 milyar dolara yükseldi.

Türkiye’nin birinci altı aydaki toplam ithalatı yıllık yüzde 40,6 oranında artarak 177,2 milyar dolara yükselirken, toplam ithalat içinde Rusya’nın hissesi yüzde 15,6 oldu.

ABD’nin başını çektiği NATO üyesi ve NATO müttefiki ülkelerin uyguladığı sert yaptırımlara Türkiye katılmamıştı.

RUSYA PETROL İTHALATINDA BİRİNCİ SIRAYA YÜKSELDİ

EPDK dataları, Rusya’nın hem petrol hem de doğalgaz ithalatında birinci sırada olduğunu gösteriyor.

Nisan 2022’de Rusya’nın hissesi Türkiye’nin doğalgaz ithalatında yüzde 46,28, petrol ithalatında yüzde 35,38 ile birinci sırada yer aldı.

Türkiye’nin doğalgaz ithalatında Rusya çoklukla birinci sırada yer alıyor, lakin petrol ithalatında uzun müddettir Irak birinci sırada yer alıyordu. Nisanda Rusya’nın birinci sıraya yükselişi dikkat alımlı.

Nisan 2021’de Türkiye’nin toplam petrol ithalatında Rusya, yüzde 24,46’lık hisseyle ikinci sırada yer almıştı. O periyot yüzde 29,41 ile birinci sırada olan Irak’ın hissesi ise Nisan 2022’de yüzde 27,55’e geriledi.

Nisan 2021’de 874 bin ton, Nisan 2022’de 803 bin ton olan Rusya’dan petrol ithalatı, Nisan 2022’de 1 milyon 391 bin tona yükseldi.

Nisan 2021’de 393 bin ton, Şubat 2022’de 446 bin ton olan Rusya’dan ham petrol ithalatı, Nisan 2022’de 1 milyon 8 bin tona yükseldi.

PETROL UCUZA MI ALINIYOR?

Rusya’nın Ural petrolünü, Brent petrolün gösterge fiyatının yaklaşık 35 dolar altına sattığı biliniyor. Hakikaten, indirimli petrol nedeniyle Çin ve Hindistan’ın Rusya’dan petrol ithalatını süratle artırması sık sık gündeme geliyor.

Bu iki ülkenin yanı sıra Türkiye’nin de Rusya’dan petrol ithalatını artırması, memleketler arası haber ajanslarının da son periyotta dikkatini çekiyor.

Japon Nikkei ajansı, 9 Haziran tarihli haberinde, bu üç ülkenin Rusya’dan petrol ithalatını artıran birinci üç ülke olduğunu yazmıştı.

TÜRKİYE EN ÇOK ARTIRANLAR ARASINDA

Refinitiv datalarına dayandırılan haberde, Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat ile 2 Haziran tarihleri ortasındaki periyotta Hindistan’ın Rusya’dan petrol ithalatını yaklaşık sekiz kat artırdığı, Çin’de ve Türkiye’deki artışın ise sırasıyla yüzde 70 ve yüzde 54 olduğu belirtilmişti.

İsviçre bankası UBS’in emtia analisti Giovanni Stanouvo, mevcut indirimli fiyatlarla Hindistan, Çin ve Türkiye’nin Rus petrolünü satın almaya devam edeceğini belirtmişti.

RUSYA’DAN GÜNDE 270 BİN VARİL HAM PETROL

ABD merkezli ünlü finans ajansı Bloomberg de, 20 Haziran tarihli haberinde, Türkiye’nin de Rusya’dan petrol ithalatını en çok artıran ülkeler ortasında olduğuna işaret etmişti.

Haberde, Türkiye’nin Rusya’dan günlük ham petrol ithalatının 17 Haziran haftasında günlük 270 bin varile kadar yükseldiği, bu sayının sene başında 150 bin varil civarında olduğu aktarılmıştı.

Uzmanlar, Türkiye’deki rafinerilerin Rusya’dan indirimli petrol satın aldığını lakin ürettikleri akaryakıtı daha yüksek olan milletlerarası fiyata nazaran piyasaya satarak kârlarını artırdığını öne sürüyor.

Rusya’dan dağıtım lisansıyla motorin ve öteki petrol eserlerini ithal eden şirketlerin de indirimli fiyatla ithalat yaptığı lakin tekrar milletlerarası fiyata nazaran satış yaptığı belirtiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.