Rusya, çip muhtaçlığı için Çin’e yöneldi

Posted by

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasını yakından takip eden ülkeler ve teknoloji şirketleri, Ukrayna’ya dayanak vermeye devam ediyor.

Başta Google ve Apple olmak üzere birçok marka, çeşitli eser ve hizmetlerini Rusya’da durdurarak yaptırım uygulamıştı.

Birebir zamanda  Intel, AMD ve ARM üzere yonga firmaları da Rusya ile olan münasebetlerini kesmişti.

Rusya, Çin’e yöneldi

Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya, benzeri yazgısı paylaşan Çin’in kapısını çaldı. Çin’in kendi imkânlarıyla ürettiği KaiXian işlemcileri, Rus sistemlere hayat verecek.

Örneğin Rus Dannie anakart üreticisi, 8 çekirdekli ve dahili grafik üniteli KaiXian KX-6640MA işlemcisini kullandığı modellerini satışa çıkardı.

Rusların işini epey kolaylaştıran Çin üretimi işlemciler, birebir vakitte Çinli şirketlere de yeni bir gelir kapısı açmış oldu.

Rusya’nın uzaydaki tericihi de Çin

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Lideri Dmitri Rogozin, yedek kesim alabilmek için Çin’e yöneldi.

Geçtiğimiz haftalarda Rus haber ajansı Interfax’a konuşan Rogozin, yaptırımlar nedeniyle uydular için yedek kesim tedarikinin kısıtlanabileceğini, ancak bunları Çin’den temin edebileceklerini söylemişti.

“Her şeyi üretmek imkansız. Lakin dünyada yeterli beşerler da var. Çin’le harika münasebetlerimiz var. Bu sıkıntıları çözeceğiz ve Çinli meslektaşlarımızdan üretemeyeceğimiz şeyleri satın alacağız.” diyen Rogozin, artık Çin’e yöneleceklerinin sinyallerini vermişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.