Piyasaların gözü faiz kararında

Piyasaların gözü faiz kararında

Posted by

Fed, faiz artırımına gitme planı üzerine geçen sonbahardan beri çalışıyordu ve Fed’in enflasyonu indirmek için faiz artırımına gideceği beklentileri ana bazı krediler ve ev kredilerinin maliyetlerinin yükselmesine neden olmuştu. Fed’in bu ayki para politikası toplantısının aciliyeti, düşüş işaretleri göstermeyen ve petrol fiyatlarının sert yükselmesine yol açan Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle daha da yükselebilecek olan enflasyon nedeniyle iyice arttı.

FED TOPLANTISI NE ZAMAN?

FED faiz toplantısı 15-16 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. FED faiz kararı 16 Mart saat 21:00 itibari ile açıklanması bekleniyor.

FED FAİZ KARARI NE OLUR?

Fed’in para politikası kararında güncellenecek olan çeyreklik ekonomik tahminleri ve faiz artırımı beklentileri politika yapıcıların nasıl bir tutum takındığına dair ipucu verecek ve özellikle enflasyon düşse bile ekonomik büyümenin sürdürülüp sürdürülemeyeceğine dair yetkililerin ne düşündüğünü gösterecek.

Fed Başkanı Jerome Powell, bu ayın başında ABD Kongresi’nde yaptığı konuşmada merkez bankasının 1970’lerdeki yüksek enflasyon günlerinde olduğu gibi belirsizlik içerisinde olduğunu kabul etmişti. Powell, ABD Temsilciler Meclisi’nin Finansal Hizmetler Komitesi’ne yaptığı konuşmada “Bu tür bir zorlukla uzun zamandır karşılaşmadık. Ancak tarihte neler olduğunu biliyoruz ve yapmamız gerekeni yapacağız” dedi. Politika yapıcıların ne kadar sert bir tutum takınacağını göstermesi beklenen Fed’in tahminleri ve para politikası kararı TSİ 2100’da açıklanacak. Toplantı aynı zamanda faiz oranının ekonominin daralmasına ve işsizliğin artmasına sebep olan seviyeye çıkarılıp çıkarılmayacağına dair ipucu verecek. Enflasyon, Fed’in para politikası toplantısında belirleyici unsur olacak. ABD’de tüketici fiyatları Şubat ayında yıllık bazda %7.9 artışla son 40 yılın en yüksek yıllık artışını kaydederken Fed’in %2 olan enflasyon hedefinin oldukça üzerine çıkmıştı. Savaş ortamı, artan enerji fiyatları ve yükselen ücretlerle beraber günümüzdeki durum Fed’in döngüyü bozmak için ekonomiyi resesyona soktuğu 1970’lere ve 1980’lere benziyor.

16 MART’TA ÇEYREK PUAN ARTIŞ BEKLENİYOR

Fed’in 16 Mart’ta yapılacak para politikası toplantısında gecelik gösterge faizini çeyrek puan artırması bekleniyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD’deki yüksek enflasyonu, Ukrayna’daki savaşın oluşturduğu yeni riskler karşısında değerlendirerek, Fed’in Mart’ta yapılacak toplantısında faiz oranlarını “dikkatlice” yükseltmeye başlayacağını, ancak enflasyonun beklenen süre içerisinde düşmemesi durumunda daha agresif hamlelerde bulunmaya hazır olacağını söylemişti. (REUTERS)

FED BAŞKANI POWELL’DAN FAİZ ARTIŞI MESAJI

Powell, mart ayında faiz artırımının uygun olduğunu ancak Ukrayna-Rusya krizinin ekonomik görünüm için belirsizlik oluşturduğunu söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi’nin Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki sunumu yayınlanan Powell, istihdam piyasasının güçlü olduğunu ancak enflasyonun hedefin oldukça üzerinde seyrettiğini ifade etti.

Fed’in faiz kararı, 16 Mart’ta açıklanacak.

Ukrayna savaşı öncesinde piyasanın Fed’den 50 baz puanlık faiz artışı beklentileri artmıştı ancak savaşla birlikte faiz politikasına ilişkin beklentiler değişmeye başladı.

ABD’de tüketici enflasyonu, ocakta yüzde 7,5 ile 40 yılın zirvesine çıkmıştı. Fed’in federal fonlama faizi ise yüzde 0-0,25 aralığında bulunuyor.

FED FAİZ ARTIRIRSA NE OLUR?

Fed’in olası bir faiz artışı gelişmekte olan piyasalar başta olmak üzere dünya piyasalarını derinden etkileyecek. Fed’in faiz artırımı doların değerinin artması ve büyümenin yavaşlamasını beraberinde getirebileceği düşünülüyor. Bu nedenle Fed kararları piyasalar tarafından endişe ile takip ediliyor.

FED FAİZ ARTTIRMA KARARI NE ZAMAN ALINACAK?

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs’ın ekonomistleri ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 2022 yılında mart, haziran, eylül ve aralık aylarında olmak üzere dört faiz artırımı yapacağı yönünde tahminde bulundu.

Banka’nın baş ekonomisti Jan Hatzius tarafından kaleme alınan araştırma notuna göre, ABD iş gücü piyasasındaki toparlanma ve 14-15 Aralık’ta gerçekleşen Fed toplantı tutanaklarındaki şahin sinyaller daha hızlı bir normalleşmeye işaret ediyor.

Hatzius araştırma notunda, bilanço küçültmesine ilişkin tahmini aralıktan temmuza çektiklerini belirtirken enflasyonun yüksek ihtimalle hedeflenenin çok üzerinde kalacağını aktardı. Hatzius, “Mart, haziran ve eylül aylarında görmeyi beklediğimiz faiz artırımlarına aralık ayını da ekledik” dedi.

FAİZ KARARI 50 BAZ PUAN ARTABİLİR

Piyasalar, beklentilerin oldukça üzerinde açıklanan ABD TÜFE verilerinin, Fed’in Mart ayında faizleri tam 50 baz puan artırabileceği beklentilerine yol açmasından bu yana sarsılmış durumda.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, dünkü açıklamalarında yarım puanlık faiz artışı gibi bir hamleye ihtiyaç duyulmadığına işaret etti ve para politikasında çok “ani ve agresif” hareket etmenin geri tepebileceğini söyledi.

Faizler hakkında açıklamalar ABD Hazine tahvillerinin getirilerini en son 2019’da görülen zirve seviyelere taşıdı. Tahvil getirileri Cuma günü ise jeopolitik gerilimlerin güvenli liman varlıklarda yarattığı taleple geriledi.

‘TÜM TOPLANTILARDA FAİZ ARTIŞI OLACAK’

JP Morgan Başekonomisti Bruce Kasman liderliğinde bir araştırma notu kaleme alan ekonomistler, “Şimdi Fed’in önümüzdeki dokuz toplantının her birinde politika faizini 25 baz puan artırmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. JP Morgan’ın daha önceki tahmini Fed’in mart, haziran, eylül ve aralık aylarında olmak üzere dört faiz artırımı yapacağı yönündeydi.

Ocak ayı ABD enflasyonunun “yukarı yönlü sürpriz” olduğunu belirten ekonomistler “Son çeyreğin rekor hızından bir yavaşlama görmüyoruz” dedi.

WALL STREET’TE TAHMİNLER YÜKSELİYOR

JP Morgan ekonomistleri böylece Wall Street’teki diğer meslektaşlarının tahminlerine katılmış oldu. Goldman Sachs daha önce faiz artışı sayısına ilişkin yaptığı tahmini 5’ten 7’ye çıkarmıştı. Morgan Stanley ise 6 faiz artışı tahmin ediyor.

Bu gelişmelerle birlikte, Fed yöneticilerinin de şahin mesajları devam ediyor. Cuma günü New York’ta düzenlenen bir konferansta konuşan Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ABD’nin son 40 yılın en yüksek enflasyonu ile karşı karşıya olduğunu hatırlatarak, “Para politikasının mevcut duruşunun temelleri yanlış ve önemli ayarlamalar gerekiyor” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.