Petshop vitrinlerinden kedi ve köpekler kaldırıldı

Posted by

Resmi Gazete’de 14 Temmuz 2021 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren kanun ile bugün itibariyle petshoplarda kedi ve köpeklerin vitrine konularak satışı yasaklandı. Petshop işletmesi sahipleri satışı yapılacak hayvana ilişkin bilgi ve fotoğrafların internete yüklenerek satışını gerçekleştirebilecek. Hayvanlar ise petshop sahipleri tarafından belirlenecek çiftliklerde tutulacak. Kontroller ise Tarım ve Orman Vilayet Müdürlükleri tarafından yapılacak. Vitrinden kedi ve köpek satışı yapanlara 2 bin 43 TL para cezası uygulanacak. Kanunun bugün yürürlüğe girmesiyle birlikte petshop vitrinlerindeki kedi ve köpeklerın kaldırıldığı gözlendi. Petshop mağazalarından yalnızca birinde vitrinde tutulan kedinin de daha evvel satıldığı, sahibi gelinceye kadar bekletildiği öğrenildi.

“VİTRİNDEN KALKARSA, MERDİVEN ALTINA İNER”

Evcil hayvan mağazası sahibi Okan Alp, yasağın kendilerine makûs yansıdığını tabir ederek “Dükkanı boşalttık. Kedi ve köpek satışının yasaklanmasının sonucu berbat olacak, merdiven altına inecek. Burada hayvanları veteriner denetim edip veriyordu. Kimlikli ve aşılı hayvan satıyorduk. İnternetten satış yapılacak. Ama köpeğe bir şey olduğunda karşında muhattap bulamayacaksın. Sonuçları daha berbat olacak. Müşteri katalogdan bakacak, beğenecek. Sipariş üzerine köpek getireceğiz, yararlı bir uygulama değil. Beşerler görerek, içine sinerek alıyordu hayvanı” diye konuştu.   

“VİTRİNDEN DEĞİL ÇİFTLİKTEN SATIŞ”

Bir öbür petshop sahibi Yaşar Solgun ise “Kedi-köpek satabileceğiz ancak, internet üzerinden. Örneğin çiftlikten bize gelecek fotoğraflar ve görüntüler müşteriye gösterilecek. Beğendikleri hayvan için kapora alınacak,  adresine teslim edeceğiz. Bu satışlar çiftlik dokümanlı olduğu vakit, müsaade dokümanı olan petshoplar satabilecek. İnternetten de satışımız olacak fakat, çiftlik evrakı ve kaydı olmak kaidesiyle. Artık olağanda internette kedi köpek satılıyor biliyorsunuz. Artık bunlara da doğal devletimiz illaki bir tedbir bulacak. Kedi ve köpek yalnızca dükkanda bulundurulamayacak” tabirlerini kullandı.

YASAĞA YARARLI DEĞİL DİYEN DE VAR DESTEKLEYEN DE 

Müşteri Volkan Güçtekin ise, “Kedi almaya geldik ancak, yok. Burada ne hoş sağlıklı bir halde satılıyordu. Yasağı çok saçma buluyorum. Muhakkak yararlı değil. Bu adamlar işin ehli. Bir an evvel bu uygulamanın kaldırılması lazım” dedi. Uygulamayı yanlışsız bulduğunu söz eden Bahar Alatlı, yasağın uzun vakit evvel çıkması gerektiğini belirterek, “Hayvanları bu halde camların gerisine koymaları zalimce bir şey bence. Hayvanlara has bırakılacakları bir çiftlikte barındırsınlar. O çiftlikten de beşerler gidip sahiplensinler. Yani bu türlü camın gerisinde olmaz. Katalog üzerinden satış en mantıklısı” dedi.

KAYNAK: DHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.