Kimlerin vergiden muaf olacağı netleşti

Posted by

Terzi, kaset satıcısı üzere birtakım esnaf ve sanatkarlar ciroları başkalarına oranla daha küçük olduğu için kolay yordamda değerlendiriliyordu. Bu esnafın tutuğu defterlerin sayısı az ve muhabeseci ödemeleri de daha küçük bütçeli oluyordu. Bu manada faliyet gösteren 840 bin esnaf vardı. Küçük esnafın vergiden muaf olması, 840 bin kişinin desteklenmesi manasına geliyor.

Çıkarları kolay yolda tespit edilen küçük esnafa yönelik vergi düzenlemesinin uygulanmasına yönelik detaylar aşikâr oldu.

Resmi Gazete’de yayınlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın (GİB) 7338 sayılı Kanunla getirilen ve 1 Ocak 2021’den itibaren elde edilen karlara uygulanmak üzere yürürlüğe giren kolay adap mükelleflere ait kar istisnasının uygulamasına yönelik açıklama ve örneklerin yer aldığı Gelir Vergisi Genel Bildirimi, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Kolay yordamda vergilendirilen mükellefler yararlanacak

Buna nazaran, kendi işinde çalışan ve 2022 yılı için büyükşehirlerde 16 bin lira, öteki yerlerde 10 bin lira kira limitini aşmayan ve tekrar 2022 yılı alış meblağları 200 bin lirayı, satış meblağları 320 bin lirayı, hizmet niteliğinde iş yapanlarda iş hasılatı 100 bin lirayı aşmayan mükellefler kolay tarzdan faydalanıyor.

Defter tutulmayacak, KDV ödenmeyecek

AA’nın haberine nazaran, kolay adapta vergilendirilen mükelleflerin, beyanname verme ile defter tutma yükümlülükleri bulunmuyor. Bu mükelleflerin tevkifat sorumlulukları olmayacak ayrıyeten teslim ve hizmetleri de KDV’den istisna olacak.

Gelir vergisinden istisna olunacak

Kolay yönteme tabi olan berber, kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, kaportacı, lastikçi, tornacı, çay ocağı işleticisi, bakkal, terzi, tamirci, taksici, dolmuşçu üzere yaklaşık 840 bin küçük esnafın ticari karları gelir vergisinden istisna edildi.

Alınan ödemelere vergi tevkifatı uygulanmayacak

Bu mükelleflere yapılan ödemeler üzerinden vergi tevkifatı da yapılmayacak.
Kolay tarzda çıkar istisnasından yararlanacak olan mükellefler, istisna kapsamındaki bu yararlar için yıllık beyanname vermeyecek ve kira geliri üzere beyana tabi ayrıca gelirleri nedeniyle beyanname vermeleri halinde de bu çıkarlarını beyannameye dahil etmeyecekler.

Birden fazla iş sahibi kapsam dışında tutulacak

Birden fazla motorlu araçla yahut birden fazla iş yerinde ticari faaliyette bulunulduğu durumlar “kendi işinde bilfiil çalışmak yahut bulunmak” kaidesinin ihlali sayılacak ve münasebetiyle kolay yöntemden faydalanılamayacak.

Elektronik ortamlar üzerinden satış yapanlar dahil edilecek

İnternet ve gibisi elektronik ortamlar üzerinden satış yapanlar da kolay tarzdan faydalanabilecek. Kolay yönteme tabi mükelleflerin, birebir faaliyetlerini internet ve gibisi elektronik ortamlarda da sürdürmesi kolay yordamın kurallarını ihlal sayılmayacak.

YouTuberlar da kolay yoldan faydalanabilecek

Toplumsal içerik üreticiliği ile taşınabilir aygıtlar için uygulama geliştiriciliği faaliyetlerinde bulunan ve bu faaliyetlerinden elde ettiği gelirleri hasebiyle kar istisnasından faydalanan mükelleflerin, bu faaliyetlerde bulunmaları ayrıyeten kolay tarz kapsamında yürüttükleri faaliyetlerinin kolay yola tabi olmasına mani olmayacak.​​

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.