İsviçre polisinden ‘doğalgaz’ afişine inceleme

Posted by

İsviçre’de polis teşkilatı, hükümetin güç tasarrufu kampanyasına dair toplumsal medyada paylaşılan ve tasarruf önlemlerine uymayanları yetkililere bildirenlerin para mükafatı alacağına dair aldatıcı bilgi veren afiş hakkında inceleme başlattı.

Federal Polis Ünitesinin internet sitesinde yer alan duyuruda, kış aylarında konutunu 19 dereceden fazla ısıtan komşusunu rapor edenlere 200 İsviçre Frankı ödül verileceği bilgisinin bulunduğu görselin “yanlış yönlendirici” ve “sahte” olduğu kaydedildi.

Afişin toplumsal medyada kısa müddette yayılarak halkı yanlış yönlendirdiğine dair polise şikayetler gelmesi üzerine, kelam konusu görselin kim tarafından paylaşılıp yayıldığına dair inceleme başlatıldığı bildirildi.

10 Eylül’den itibaren toplumsal medya sitelerinde görülen ve “Komşunuz doğalgaz derecesini 19’un üzerine çıkarıyorsa bize bildirin” yazan afiş, kısa müddette gündem olmuştu.

Afişte İsviçre Federal Hükümetinin resmi bilgileri yer alırken, komşusunu şikayette bulunanların 200 Frank para mükafatı kazanacağı belirtilmişti.

İsviçre Güç Bakanlığı ile irtibata geçen AA Teyit Sınırı, Bakanlığın bu paylaşımlarla alakası olmadığını açıklaması üzerine görselin uydurma olduğunu ortaya çıkarmıştı.

İsviçreli Blick gazetesinde ise görselin Telegram uygulamasında Rus menşeli kaynaklarda yayıldığını ve daha sonra Belarus’un devlet ajansı Belta’nın bu görseli kullanarak haberleştirdiği öne sürülmüştü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.