İstanbul’da atık suların Riva Deresine bırakıldığı tez edildi

Posted by

İstanbul’da birtakım bölgelerin atık suları, İSKİ’ye bağlı terfi merkezinden biyolojik atıksu arıtma tesisine gönderiliyor.

İddiaya nazaran, Paşaköy’deki Atıksu Arıtma Tesisinin atık dolu suları bir müddettir arıtılmadan Riva Deresine akıtılıyor. Dereden akan su da denize karışıyor. Vatandaşlar, Riva Deresinde suyun renginin değiştiğini ve etrafa makûs kokular yayıldığını söylerken, kirli su nedeniyle derede ve suyun karıştığı yerlerde balık popülasyonunun tehdit altında olduğu ileri sürüldü. Bölge halkı hem etrafa yayılan makus koku hem de kirli suyun balık popülasyonunu tehdit etmesi nedeniyle duruma reaksiyon gösterdi.

Tesisten atık suların Riva Deresine akıtılması ve deredeki suyun kirlenerek renginin değişmesi olayı daha evvel de yaşanmış ve olay basında yer almıştı. İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, 2020 yılında bölgeye gelerek incelemelerde bulunmuştu. İmamoğlu, etraf yatırımı için ihale hazırlığında olduklarını ve kirliliğin tahlili için Büyükşehir Belediyesinin hazır olduğunu tabir etmişti.

 

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.