İstanbul Kontratı 8’inci yılında: 24 saatte yürürlüğe sokacağız

Posted by

ANKARA- Cumhuriyet Halk Partisi Bayan Kolları Genel Lideri Aylin Nazlıaka, İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girişinin 8’inci yıl dönümüne ait 81 vilayet ve 973 ilçe bayan kolu lideri ile eşzamanlı basın toplantısı düzenledi. Nazlıaka, İstanbul Sözleşmesi’ne ait Cumhuriyet tarihine geçecek olan hak uğraşını anlatarak, “Haklarımızı tek tek budamaya heves edenlere, Cumhuriyetimizin kararlı savunucuları ve eşitlik uğraşının neferleri olarak sesleniyoruz: Haddinizi Bilin!” dedi.


‘MİLYONKARCA BAYANIN GARANTİSİ GASP EDİLDİ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Mart’ı 20 Mart’a bağlayan gece yarısı kararname ile bayanların “can simidi” olan İstanbul Sözleşmesi’ni “hukuksuzca feshettiğini” söyleyen Nazılaka, “Milyonlarca bayanın eşitlik ve ömür hakkının garantisi gasp edildi” dedi.

Danıştay 10’uncu Dairesinin, 19 Temmuz 2022’de İstanbul Mukavelesi’nin feshine ait Cumhurbaşkanlığı kararının iptal istemini 2’ye karşı 3 oyla reddettiğini hatırlatan CHP’li Nazlıaka, “Danıştay, bu kararıyla ‘Padişahım çok yaşa’ demiş oldu ve hukukun üstünlüğünden değil, üstünlerin hukukundan yana hal aldı. Danıştay savcılarının gerekçeli kararda belirttikleri tüzel argümanlar yok sayıldı. AKP devrinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1. Hukuk Müşaviri iken Danıştay’a atanan Lütfiye Akbulut ise bu atamanın hakkını verdi ve fesihten yana oy kullandı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı kararına reaksiyon gösteren ve Anayasaya alışılmamış olduğunu belirten Nazlıaka, “Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunu yok sayanlara tekrar hatırlatıyoruz: Hiç kimse Anayasa’dan üstün değildir. Hiç kimse Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden üstün değildir” dedi ve açıklamasını şu başlıklarla sürdürdü:

DİRENİŞ DESTANI YAZMAYA DEVAM EDECEĞİZ: Biz bayanlar, hayat hakkımızın sizin eşitlik aksisi karanlık zihniyetiniz tarafından elimizden alınmasına asla müsaade vermeyeceğiz. Tek adamın hukuksuz uygulamalarını savunanlara inat, hukukun üstünlüğünden yana hal almaya devam edeceğiz.

Yol haritamız belirli: öncelikle Danıştay’ın İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’na başvurarak, karara itiraz edeceğiz. İç hukuk yolları ile İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girmesi sağlanmadığı takdirde, Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız. Tek adama karşı, “Adam Tek! Biz Çoğuz!” şiarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Biz bayanlar, direniş destanı yazmaya devam edeceğiz!

24 SAAT İÇİNDE YÜRÜRLÜĞE SOKACAĞIZ: Kimse ümitsizliğe kapılmasın. Az kaldı… İktidara geldiğimizde birinci 24 saat içerisinde İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe sokacağız. Tüm kararlarını uygulayarak bayana ve çocuğa yönelik şiddet ile bayan cinayetlerinin nasıl durdurulacağını göstereceğiz. Eşitlikçi bakış açımızı hayata geçirerek, kız kardeşlerimizin canice katledilmesine, bayan katillerinin cezasızlıkla ödüllendirilmesine geçit vermeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’nden de 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Yönelik Şiddetin Önlenmesi Kanunu’ndan da kazanılmış haklarımızdan da asla vazgeçmiyoruz. Bu haklar bizim can simidimizdir. Haklarımızı tek tek budamaya heves edenlere, Cumhuriyetimizin kararlı savunucuları ve eşitlik uğraşının neferleri olarak sesleniyoruz: Haddinizi Bilin! (DUVAR)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.