İsrail askerlerinin Batı Şeria’da açtığı ateş sonucu 2 Filistinli hayatını yitirdi

Posted by

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, Kızılay gruplarının, İsrail askerlerinin Nablus’un Eski Kent bölgesinde açtığı ateş sonucu yaralanan 8 şahsa müdahale ettiği kaydedildi.

Açıklamada, başına isabet eden kurşun nedeniyle yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu, 4’ünün olay yerinde birinci müdahalede bulunularak tedavi edildiği, oburlarının ise hastaneye nakledildiği bilgisi verildi.

Açıklamada ayrıyeten İsrail askerlerinin Eski Kent bölgesinde abluka altına aldığı, Filistinlilere ilişkin konuta sıhhat gruplarının yaklaşmasına müsaade vermediği kaydedildi.

Görgü şahitleri, İsrail güçlerinin, Nablus’un Eski Kent bölgesine baskın düzenlediğini ve Filistinlilere ilişkin bir meskeni abluka altına alması sonucu olayların çıktığını söz etti.

Tanıklar, askerlerin, gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz bombası kullandığını, bölgede patlama seslerinin duyulduğunu ve kentin birtakım noktalarında arbede çıktığını aktardı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilerin meskenlerine sık sık baskın düzenleyen İsrail güçleri, çeşitli tezlerle Filistinlileri gözaltına alıyor.

Birleşmiş Milletler raporlarına nazaran, İsrail güçleri 2022 başından 26 Haziran’a kadar Filistin topraklarına yaklaşık 1600 defa baskın düzenledi. Bu baskınlarda 60 Filistinli hayatını kaybetti, yaklaşık 6 bin Filistinli de yaralandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.