İran’da Mahsa Jîna Amini’nin mezarına saldırı

İran’da başörtüsünü düzgün bağlamadığı gerekçesiyle ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alındıktan sonra katledilen Mahsa Jîna Amini’nin İran’ın Kürdistan eyaletinin Sakkız kentinde bulunan mezarı son aylarda ikinci kez saldırıya uğradı. Saldırıyı Mahsa Jîna Amini’nin abisi Aşkan Amini sosyal medya hesabından duyurdu.

Jîna Amini’nin mezar taşının üzerindeki camın kırıldığını açıklayan Aşkan Amini, Sakkız’daki Ayiçi mezarlığında bulunan mezarının fotoğrafını paylaşarak, “Mezar taşının camı bile onları rahatsız ediyor” diye yazdı. Ağabey Amini, “Kaç kere kırarlarsa kırsınlar, tamir ettireceğiz. Görelim ilk kim yorulacak” ifadelerini kullandı.

‘YETKİLİLER KORUYUCU BİR SAÇAK YAPILMASINI ENGELLEDİ’

BBC’nin aktardığına göre, gözaltına alındıktan üç gün sonra, 16 Eylül 2022’de öldürülen Mahsa Jîna Amini’nin mezarı son aylarda bir kez daha benzer bir saldırıya maruz kalırken, ailenin avukatı Saleh Nirbakht, sesli bir mesaj paylaşarak mezarın ‘geçmişte bu tür tatsız eylemleriyle tanınan’ kişilerce tahrip edildiğini söyledi.

Avukatın açıklamasına göre, Mahsa Jîna Amini’nin babası da yetkililerin yerel bir kaynakçıyı tehdit ettiğini ve bu şekilde mezarın üzerine koruyucu bir saçak takılmasının engellediğini belirtti.

Ne olmuştu?

İran’ın başkenti Tahran’da 13 Eylül 2022’de ‘ahlak polisi’ olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından zorunlu başörtüsü kuralına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Jîna Amini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi, ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı. Jîna Amini’nin katledilmesi sonrası başlayan ve tüm ülkeye yayılan gösteriler sırasında yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Ülkede yaklaşık 4 ay devam eden gösterilerle bağlantılı şu ana kadar 10’dan fazla kişi idama mahkum edilirken, son idamlarla toplam yedi kişinin cezası infaz edildi. İdam cezalarının bir kısmı ise Yargıtay tarafından bozuldu.

İran Ceza Kanunu’na göre, ‘yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak (ifsad fi’l arz)’ ve ‘devlete karşı savaş açmak (muharebe)’ gibi suçlarla itham edilenler idam istemiyle yargılanıyor ve genellikle haklarında idam kararları veriliyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir