HKP’den Sedat Peker’in ‘kayıp silah’ savını doğrulayan Selim Temurci’ye hata duyurusu

Posted by

Eski AKP İstanbul Vilayet Lideri ve şuan Gelecek Partisi Genel Lider Yardımcısı olan Selim Temurci, 15 Temmuz’daki kayıp silahlar hakkında, “Sevdiklerimi korumak için susuyorum” açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz hafta Halk TV’de Şule Aydın’ın sunduğu Kayda Geçsin programına konuk olan Temurci, “15 Temmuz’da sokağa çıkın dediğim ve kanını döken insanların hukukunu korumak, sevdiklerimin hukukunu korumak, onları aç kurtların önüne atıp işini aşını kaybetmelerini engellemek için mecburen bu mevzuda susmak sıkıntıda olduğumu söyledim” tabirlerini kullanmıştı.

Gazeteci Aydın’ın, organize hata örgütü kurduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı bulunan ve şu an Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yaşayan Sedat Peker’in açıklamalarıyla bir sefer daha gündeme gelen 15 Temmuz’un ‘kayıp silahlar’ bahsiyle ilgili, “Ne kadar daha bu hususta susacaksınız?” kelamları üzerine Temurci, seçim gecesi bildiği her şeyi anlatacağını söylemişti. Temurci açıklamasının devamında, “Ben Demirkilise’nin orada, Sedat Peker’in tez ettiği üzere o silahların ilgili şahıslara teslim edildiğine artık yüzde yüz inanıyorum” sözlerini kullanmıştı. Temurci’nin açıklamaları üzerine Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları harekete geçti.

TEMURCİ’YE ‘SUÇU BİLDİRMEME’ SUÇLAMASI

HKP avukatları, Selim Temurci hakkında, “şüphelinin bulunduğu misyon nedeniyle kamu vazifelisi olması ve olaylar gerçekleşirken zimmet, silahlı örgüt, silah sağlama ve kabahat için mutabakat cürümlerini bilmesine karşın ‘suçu bildirmeme’” hatasını işlediğini belirterek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu.

HKP avukatları tarafından başsavcılığa verilen kabahat duyurusu dilekçesinde, Temurci hakkında soruşturma yapılması, iddianame düzenlenerek yargılanması talep edildi.

“CUMHURİYETİN SAVCILARI OLDUĞUNUZU NE VAKİT HATIRLAYACAKSINIZ?”

Suç duyurusuna ait HKP Genel Merkez Disiplin Konseyi Lideri Av. Ayça Okur açıklama yaptı.

Okur, “Değerli halkımız, iki gerici gücün AKP ve FETÖ’nün Laik Cumhuriyetin ganimetlerini paylaşmak için tutuştukları savaşın, 15 Temmuz’un yıldönümü bugün. Başından sonuna planlı bir hareket olan bu kapışma, Tayyip Erdoğan’ın tabiriyle Allahın lütfu değil, ABD-AB emperyalistlerinin AKP’gillere ve reisine verdiği son fırsattı” dedi.

Sedat Peker’in, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun AKP Gençlik Kolları’na kayıt dışı silahlar verdiği açıklaması üzerine daha evvel iki farklı hata duyurusunda bulunduklarını hatırlatan Okur, “İki cürüm duyurumuz hala açık. İncelemede. Bu da üçüncü hata duyurumuz” dedi.

Okur açıklamasının devamında şöyle konuştu:

“Selim Temurci, Sedat Peker’in kayıp silahlar ve dağıtılan kaleşnikof silahlarla ilgili açıklamalarını doğruluyor. ‘Bizim gerimizden dolanıldı’ diyerek kendini de kurtarmak istiyor. Lakin asıl olarak yeni siyasi partisinin ve üyelerinin siyaset yapmasına mahzur olunmasını, işlerinden, aşlarından olmalarını vatanın, ülke menfaatinin üstünde tutarak, siyasi çıkar maksatlı olarak seçime 3-4 ay kala açıklayacağı bilgiler olduğunu itiraf ediyor.

“YARIN BU BELGELER ARŞİVDEN ÇIKINCA NE OLACAK?”

Biz de soruyoruz savcılara, Selim Temurci’de bilgiler var. Söylemiyor. Vatan elden gidiyor. Daha ne vakit Cumhuriyetin savcıları olduğunuzu hatırlayacaksınız? FETÖ’nün savcıları gitti. AKP’gillerinkiler de gidecek çok açık. Bu kabahat duyurularını yapan Halkın Kurtuluş Partisi Genel Liderine da, hazırlayan HKP avukatlarına da soruşturma açmak kolay artık. Ya yarın bu evraklar arşivden çıkınca ne olacak?

İşte Halkın Kurtuluş Partisi olarak; gün gelip devran dönünce, gücünü vicdanlarından ve hukuktan alan savcılar-hâkimler mahkeme kürsülerinde yerlerini alınca, arşivden çıkacak bir evrak daha hazırladık. Recep Tayyip Erdoğan ve öteki AKP’giller üzere siyasi çıkar güden, yandaşlarının çıkarını koruyormuş üzere görünerek kabahatler ve hatalılar hakkında açıkça bilgi sahibi olmasına karşın bunu gizleyen Selim Temurci hakkında, TCK md. 279’da düzenlenen kabahati bildirmeme kabahatini işlediği için cürüm duyurusunda bulunduk.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.