Google, medya kuruluşlarına para verme kararı aldı

Posted by

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden Google, Almanya, Macaristan, Fransa ve Hollanda ile birlikte birçok AB ülkesindeki 300 medya kuruluşuna ödeme yapmaya karar verdi.

Google Avrupa’da 300’den fazla medya kuruluşuna ödeme yapmayı kabul etti… ABD merkezli Alphabet’in bünyesinde olan Google, Almanya, Fransa, Macaristan, Avusturya, Hollanda ve İrlanda’daki mahallî ve ulusal medya kuruluşlarına haberleri karşılığında ödeme yapacağını açıkladı.

Reuters haber ajansının aktardığı özel haberde, platformun başka medya kuruluşlarının da ödeme sistemine dahil olmak için müracaat yapmasını kolaylaştıracak bir tertip geliştirileceği de kaydedildi.

Google ve başka online platformların müzisyen, muharrir, gazeteciler, performans sanatkarları ve medya kuruluşlarına telif vermek için 3 yıl evvel AB’nin telif maddesine uyma kararı almıştı.

Medya kuruluşları Google’ın içeriklerini fiyatsız olarak kullanmakla suçlamıştı.

Google’ın haber ve yayın iştirakinden sorumlu yöneticisi Sulina Connal, “Şu ana kadar Almanya, Macaristan, Fransa, Avusturya, Hollanda ve İrlanda’da 300’den fazla mahallî, lokal ve sektörel medya kuruluşuyla mutabakat imzaladık” dedi. Yayın kuruluşlarına ne kadar ödendiği belirtilmedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.