French Bulldog köpeklerde eğitim ve bakım

Posted by

Bedenleri her ne kadar küçük olsa da geniş ve yarasa tipli kulakları ile dikkat çekerler.

Sahiplerine aşık olan köpeklerin konut içindeki başka şahıslar ile de ahenk içerisinde yaşayabildiklerinin altını çizmek gerekir. Daima olarak sevdikleri ile vakit geçirmekten hoşlanan French Bulldog’lar epey ağır bir kemik ve kas yapısına sahiptir.

Kare görünümlü baş yapısı dışında derisinin gevşek ve kırışık olması da birinci olarak dikkat çeken belirleyici fizikî özelliklerindendir. Dünya üzerindeki en tanınan küçük ırk köpeklerden biri olan French Bulldog’lar konut içerisinde beslenebilecek en ülkü seçimlerden biri olabilir.

French Bulldog Köpeklerin Eğitim Süreci

French Bulldog köpeklerin eğitimi mutlaka profesyonellik isteyen bir iştir. Yavru periyodundan itibaren itaat ve toplumsallaşma eğitimlerine başlanılması gerekmektedir.

Sevginiz ve ilginiz onu çok çabuk bir halde şımartacağı için bazen odaklanma sorunu yaşayabilir. Lakin ödül mamaları ile birlikte olumlu davranışlarını daha kolay pekiştirmesini de sağlayabilirsiniz.

Bağımsızlığına düşkün ve biraz da inatçı bir karaktere sahip olan French Bulldog köpekler bir o kadar da akıllıdır. Sahibini daima olarak şad etmek isteyeceği için de eğitim sırasında sizlere pek fazla zorluk çıkartmayacaktır.

Lakin inatçılığını kırabilirseniz her yaşta onun yeni bir şeyler öğrenmesini de sağlayabilirsiniz. Önder pozisyonuna geçmek isteyecektir. Bunun önüne geçmek için yavru devrinden itibaren French Bulldog köpeklere oyunlar eşliğinde eğitim vermelisiniz.

Oyun oynamayı epey seven bir köpek cinsi oldukları için oyun içerisinde kısa komutlar verebilirsiniz. Fakat dikkatini dağıtmayacak bir ortamda eğitim vermeniz gerekmektedir.

Yavru French Bulldog’ların bu periyotta parka götürülmesi yahut öteki evcil hayvanlar ile ve çocuklarla toplumsallaşması gerekmektedir.

Öteki hayvanlar ile irtibat içerisinde olan French Bulldog’lar daha güzel huylu ve ölçülü bir halde yetiştirilebilir. Yavru iken almış olduğunuz French Bulldog için birinci olarak konut içi tuvalet eğitimini vermelisiniz.

Bunun yanı sıra itaat ve alan müdafaa eğitimleri de erken devirde verilmelidir. Ayrıyeten köpeğinizin karakterini âlâ tahlil etmeli ve gereksinimi olan başka eğitimler için de erken periyotta ona bir şeyler öğretmeye başlamalısınız.

Yavru French Bulldog Köpeklerde Bakım Ve Beslenme

French Bulldog köpeklerin kürkleri yapı gereği çok fazla tüy dökmemektedir. Bunun için de öbür küçük ırk köpeklere göre French Bulldog’ların ekstra bir tüy bakımına muhtaçlığı olmadığını söyleyebiliriz.

Lakin tekrar de haftada bir sefer olmak üzere orta sert bir köpek fırçası ile kürkünü taramalısınız. Bu sayede hem kürkünün daha sağlıklı olmasını hem de kürkünün içerisinde biriken meyyit tüylerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

French Bulldog köpek cinsi orta derecede tüy dökerler. Lakin mevsim geçişlerinde biraz daha fazla tüy dökme eğilimleri olabilir. Bu devirde haftada üç yahut dört kere kürkünü taramanız bakımı için kâfi olacaktır.

French Bulldog cinsi köpeklerin derisi kırışık olduğu için deri paklığına çok dikkat edilmelisiniz. Kırışık olan ve katlı olarak bulunan bölgelerin nizamlı olarak denetim edilmesi ve kuru ve pak tutulması gerekmektedir. Derisini nemli bir bez ile silebilir ve sonrasında kurulayabilirsiniz.

French Bulldog köpeklerin iki ayda bir yıkanması banyo paklığı için kâfi olacaktır. Ayda bir sefer tırnaklarını sistemli olarak kısaltmalı yahut kesmelisiniz. French Bulldog köpeklerin dişlerinde erken periyotta bile problemler meydana gelebilir. Bunun önüne geçmek için haftada birkaç sefer dişlerini fırçalamalısınız.

French Bulldog köpeklerin bakımı için en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de ısı hassasiyetine sahip olmalarıdır. Sıcak yahut soğuk havalarda epey süratli bir formda hasta olabilirler. Bunun için onun rahat edeceği sıcaklık derecesinde bir hayat alanı hazırlamalısınız.

French Bulldog köpeklerin beslenmesi için küçük ırk ve bu cins özel olarak üretilen kuru mamaları tercih edebilirsiniz. Lakin seçiciliği bulunan French Bulldog köpekler sevdikleri mamayı bulana kadar birtakım mamaları yemeyi reddedebilir.

Meskende pişireceğiniz kimi besinler ile de şirin dostunuzu besleyebilirsiniz. Fakat çok yağlı besinleri vermekten kaçınmalısınız. Günde iki öğün olacak halde ve yüksek kaliteli kuru mamalar ile French Bulldog köpeklerin beslenmesini sağlayabilirsiniz.

French Bulldog Fiyatları

köpeğin şeceresine, yaşına, cinsiyetine ve genel sıhhat durumuna nazaran farklılık gösterebilmektedir. Epey az bulunan mavi gözlü French Bulldog köpekler başkalarına nazaran daha yüksek fiyatlıdır. Fakat French Bulldog köpek fiyatları için ortalama olarak 3.000 TL’den başlayan fiyatlardan bahsedilebilmektedir.

Safkan French Bulldog Nasıl Anlaşılır?

Kare yüz çizgileri ve yarasa kulakları ile French Bulldog köpekler kendini ayırt edebilmektedir. Ayrıyeten derisinin kalın ve kırışık yapıda olması da safkan French Bulldog’ların en belirleyici özelliklerinden biridir.

Bunun dışında kemiklerinin hayli sağlam ve bedeninin kaslı olmasına dikkat edilmelidir. Kuyruğu epeyce kısa ve gözleri iri ve badem biçimindedir. Küçük bir ırktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.