Facebook çalışanı silinen datalara hâlâ ulaşabildiğini söylediği için işten kovuldu!

Posted by

Bir Facebook çalışanı ve Hava Kuvvetleri gazisi olan Brennan Lawson Meta’ya, Facebook çalışanlarının silinen kullanıcı bilgilerine erişmesine müsaade veren bir protokol hakkındaki tasalarını lisana getirdiği için misilleme olarak kovulduğunu söyleyerek dava açtı.

Brennan Lawson, dava evrakını Salı günü Kaliforniya mahkemesine sundu. Lawson’a nazaran baş kesme ve çocuklara cinsel hücum dahil olmak üzere emniyet tarafından silinmesi talep edilen bilgilere dahi Facebook çalışanları her vakit ulaşabiliyor.

Lawson, 2019’da Facebook’un, bir kullanıcı tarafından silinmiş olsa bile çalışanların Facebook Messenger bilgilerine erişmesine müsaade veren bir protokol tanıttığını söylemesinin akabinde Meta tarafından işten çıkarıldı.

Bu, davaya nazaran Facebook, kullanıcılara söyledikleriyle çelişiyor. Lawson’ın davasında, “Oysa ki Facebook, içeriği kullanıcıları tarafından bir kere silindikten sonra rastgele bir Facebook sunucusunda kalmayacağını ve kalıcı olarak kaldırılacağını yıllardır kullanıcılara söyledi” diyerek Meta’yı eleştiriyor.

Eski çalışana nazaran Meta’nın bu protokol, kolluk kuvvetlerinin bir kuşkulu hakkında bilgi istediğinde kullanıcı datalarına erişmesi için kullanılıyor.

Lawson, bir toplantıda bu protokolün yasallığını sorguladıktan sonra Facebook’un kendisine misilleme yaptığını ve onu kovmak için büyükannesinin hacklenmiş Facebook hesabını mazeret ettiğini söyledi.

Lawson’ın büyükannesi, Facebook hesabının akına uğradığını söylemek için 2019’da torunuyla irtibata geçti. Lawson, babaannesinin hesabını geri almasında yardımcı oldu. Lakin Facebook, hesabı kurtarmak için şirket protokolünü takip etmediğini sav ederek Lawson’u kovdu.

KAYNAK: HABER7

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.