EGM ‘çocuk kaçırma’ savlarını yalanladı

Posted by

Son günlerde toplumsal medya platformları üzerinden halk ortasında endişe yaratabilecek çocukların kaçırılmaya çalışıldığı argümanlar öne sürülmüştü.

Mevzuyu ele alan Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM),  “çocukların kaçırılmaya çalışıldığı” içerikli görüntülerin gerçek dışı olduğunu belirterek bir açıklama yayınladı.

“İddialar asılsız”

Çocuk kaçırma olayıyla ilgili rastgele bir müracaatın olmadığını ve paylaşımların dezenformasyon hedefli olduğunu belirten EGM, hususla ilgili yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Sosyal medya platformları ve iletileşme uygulamaları üzerinden halk ortasında endişe ve paniğe sebebiyet verebilecek “çocukların kaçırılmaya çalışıldığı” istikametinde görseller paylaşıldığı tespit edilmiştir. ‘Çeşitli plakalı araçlar ile çocukların kaçırılacağı’, ‘kılık değiştirip çocuk kaçırıldığı’ formunda sözler içeren kaçırma argümanlarına rağmen, bahse husus vilayetlerde çocuk kaçırma olaylarının olmadığına dair resmi makamlar tarafından açıklamalar yapılmıştır.

Bu açıklamalara karşın emsal paylaşımlara devam edildiği görülmüştür. Üstte tez edildiği kapsamda ünitelerimize çocuk kaçırma olayı ile ilgili yapılmış rastgele bir müracaat kelam konusu değildir. Bahse mevzu paylaşımların dezenformasyon içerikli olduğu belirlenmiş olup bu tıp paylaşımlara prestij edilmemesi ehemmiyetle rica olunur. Hata ve hata ögesi içeren paylaşımlarda bulunan şahıslar hakkında gerekli isimli süreçlerin başlatıldığı hususu kamuoyuna hürmetle duyurulur.”


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.