EA Sports ile FIFA iştiraki resmen sona erdi: İşte oyunun yeni ismi

Posted by

Geçtiğimiz aylarda bir basın toplantısı düzenleyen Electronic Arts, FIFA ile olan isim hakları kontratının gözden geçirileceğini ve yeni isimler aradıklarını söylemişti.

FIFA’nın, yeni isim hakkı mukavelesi için EA Sports’tan 2,5 milyar dolar talep etmesi nedeniyle mutabakat sağlanamadı.

20 yıllık paydaşlık sonlandı

EA Sports yaptığı açıklamada, FIFA ile 20 yıllık görüntü oyun iştirakini resmen sona erdirdiğini duyurdu. İki şirket ortasındaki paydaşlık, bu yıl Katar’daki Dünya Kupası’ndan sonra sona erecek.

Yeni oyunun ismi muhakkak oldu

Mutabakatın sona ermesiyle birlikte, bu yıl son sefer oyunfa FIFA ismi (FIFA 23) kullanılacak. Gelecek yıldan itibaren tanınan FIFA serisi, “EA Sports Football Club” (EA FC) ismiyle piyasaya sürülecek ve bundan sonra bu isimlendirme devam edecek.

Öte yandan, tıpkı geçtiğimiz yıl fiyatsız hale gelen PES 2022 üzere EA Sports Football Club oyununun da büsbütün fiyatsız olarak yayınlanacağı savları da var.

EA FC’de oyunculara gerçek hayattaki maçları izleme, Fortnite gibisi oyun içi aktiflikleri deneyimleme ve kullanıcılara daha geniş bir markalı oyun içi eser yelpazesi sunma imkanının olacağı belirtiliyor. Lakin Dünya Kupası üzere büyük FIFA aktiflikleri oyuna dahil edilmeyecek.

Electronic Arts’ın CEO’su Andrew Wilson, yakın tarihli bir şirket içi toplantıda FIFA ile iştirak hakkında konuşmuştu. FIFA mutabakatının oyunun gelişimini yavaşlattığını belirten Wilson, “FIFA’nın bize tek yararı, oyunun kapağındaki dört harf.” demişti.

CEO ayrıyeten, Electronic Arts’ın oyuncuların, takımların ve tüm liglerin FIFA ile mutabakat yapmak zorunda kalmadan isimlerini kullanmalarına müsaade veren lisanslara sahip olduğunu söylüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.