Doğan Holding CEO’su Göğüş’ten ekonomi eleştirisi: Mevcut politikalarla bir yıl devam etmek imkansız

Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş, döviz kuru politikasını eleştirerek, “Mevcut politikalarla bir yıl devam etmek imkansız. En bü­yük tehlike bu bence” dedi. 

Göğüş, Dünya gazetesinden Nurdoğan Arslan Ergün‘e değerlendirmelerde bulundu. Gö­ğüş, “Türkiye pahalı bir ülke olmasına rağmen hâlâ cazip. Doğru politika iz­lenirse Türkiye’ye yatırım gelecektir. Şu anda da nabız yoklamalar yapılıyor, ne olup bittiği izleniyor” diye konuştu.

“Portföy yatırımlarında hızlı giriş bekliyorum”

Seçim­lerden sonra verilecek ilk mesajların kritik önem taşıdığına dikkati çeken Göğüş, “Stratejik yatırımlar hemen o gün gelmiyor ama portföy yatırımlarında hızlı giriş bekliyorum. Yani holding­ler ve bankalar yatırımda ilk hedef ola­cak. Bu, seçimden sonra verilecek ilk mesajlara da bağlı, kapalı olan swap­lar açılacak mı? Bunlar yatırım için belirleyici olacak” değerlendirmesini yaptı. 

Göğüş, 2023’ün ilk 4 ayının doların baskılan­dığı, TL enflasyonunun yüksek olduğu bir dönem olarak zor geçtiğini, enflasyon, faiz gibi göstergelerin kârlılığı doğrudan olum­suz etkilediğini kaydetti. Göğüş, “Böyle bir 12 ay daha giderse çok zorlanırız” dedi.

“Dolar 22 TL seviyesinde olmalı”

Piyasanın iş yapabilmesi için do­ların en az 22 seviyesinde olması gerek­tiğini kaydeden Göğüş, “Çünkü enflas­yon devalüasyon farkı şu anda yüzde 15- 20 arasında. Oysa en az 2-3 puan farkla makul bir bantta hareket etmesi lazım. Şu anda bant iyice açıldı” ifadelerini kullandı.

“Mevcut politikalarla bir yıl devam etmek imkansız”

Dövizin sabit kalmasıyla ithalatın arttığını, bunun da cari açığı büyüttü­ğünü ifade eden Göğüş, “Böyle devam etmesi üreti­min düşmesine, dolayısıyla işten çıkar­malara neden olur. Mevcut politikalarla bir yıl devam etmek imkansız. En bü­yük tehlike bu bence” diye konuştu.

Göğüş, dövizdeki artışın da kontrollü olması gerektiğini vurgulayarak tersi durumun enflasyonu tetiklediğini belirtti.

“Dünyada da ucuz para bitti”

Dünya ekonomi­sine bakıldığında uzun vadeli finans­man sıkıntısı yaşandığını dile getiren Göğüş, “Fonlama, hem maliyet hem de bulabilmek anlamın­da gerçekten sıkıntılı. Dünyada da ucuz para bitti. Yatırımlar da ister istemez etkileniyor” dedi.

Özellikle son dönemde Amerika’da yaşanan banka iflaslarına atıfta bulunan Göğüş, “Bir takım öngörülemeyen sürprizler çıkabiliyor. Pıt­rak gibi çıkabiliyor. O yüzden 2023 de 2024 de böyle geçer gibi. 2025’ten itiba­ren itibaren tekrar hızlanma olacaktır. Amerika, Avrupa üzerinden daha hızlı toparlayabilir” yorumunu yaptı. Dışarı­da bunlar yaşanırken Türkiye’nin genç ve dinamik yapısının bir avantaj oldu­ğunu vurgulayan Göğüş, “Türkiye’de faiz-kur dengesini sağladığınız zaman daha iyimser yaklaşabiliriz” diye konuştu.

Gö­ğüş’e göre, bu bölgelere satış yapan Tür­kiye, ABD ve Avrupa’da yaşanan reses­yondan etkilenecek ancak öyle derin bir resesyona girmeyecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir