Çin’den Afrika’ya davet: Ortak geleceğe sahip bir Çin-Afrika Topluluğu oluşturulsun

Posted by

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Vang Yi, Çin ve Afrika‘nın bu sonuçları âlâ bir ilerleme ile birlikte uyguladığını ve Afrika halkına somut yararlar sağladığını söyledi.

Vang, Çin ve Afrika’nın, milletlerarası hakkaniyet ve adaleti korumak, Afrika’nın endüstrileşme atağını kolaylaştırmak için altyapı inşasını ilerletmek, global besin krizi ve Kovid-19 salgınıyla ortaklaşa başa çıkmak, pak güç işbirliği ve iklim değişikliği tedbirleriyle sürdürülebilir kalkınmayı yürütmek ve bölgesel barış ve istikrarı desteklemek için mutlak içtenlikle çalıştığını söyledi.

Vang, bu yılın Afrika Birliği‘nin (AU) kuruluşunun 20. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, Çin ve Afrika’nın ortak kalkınma ve canlanmayı sürdürmek için daha yakın bir formda birleşmesi ve yeni periyotta dünyada ortak bir geleceğe sahip bir Çin-Afrika topluluğunu ciddiyetle oluşturması gerektiğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Senegal’in başşehri Dakar’da düzenlenen Çin-Afrika İşbirliği Forumu’nun (FOCAC) 8. Bakanlar Konferansı sırasında Çin, Afrika ülkeleriyle ortaklaşa dokuz program uygulayacağını duyurmuş ve Afrika’ya ve Çin-Afrika işbirliğinin daima ivmesine yönelik devam eden bağlılığını göstermişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.