Burdur’da su kullanımına kısıtlama

Son 22 yılın en kurak kışının yaşandığı Türkiye’de barajlar alarm veriyor. Burdur’da da kuraklık nedeniyle belediye meclisi tarafından su tasarrufuna yönelik kararlar alındı.

Burdur Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla alınan karara göre, şebeke suyu kullanarak araç, halı ve benzeri malzeme yıkamak, bahçe ve tarla sulamak, iş yeri ve binaların kaldırımlarını yıkamak yasaklandı.

Kararın geçen yıl yaşanan içme suyu sorununun tekrar yaşanmaması ve yer altı sularının hızla azalmasından dolayı alındığı kaydedildi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, meclis toplantısında yaptığı konuşmada, vatandaşların halı yıkama adı altında şebeke suyunu israf ettiğini söyledi.

“AMACIMIZ CEZA KESMEK DEĞİL”

Apartmanlardaki merdivenlerin ortak kullanım alanındaki çeşmelerden yıkandığını belirten Ercengiz, “Merdivenler yıkanırken apartmanlardaki su sayaçları bazen kayıtsız olabiliyor. Bunların da kayıt altına alınmasının bir yöntemi aşırı su tüketiminin yapıldığı yerde denetimlerin yapılması amacıyladır. Yoksa vatandaşımızın merdiven yıkamasına karşı değiliz ama hem su tasarrufu olur.” diye konuştu.

Türkiye’nin bu yıl önemli bir susuzluk sorunu yaşayacağını ifade eden Ercengiz, şunları söyledi:

“Önlemler alıyoruz, yeni sondajlar yaptırıyoruz ama yeraltında ne kadar suyu kaldığını kestiremiyoruz o nedenle de zabıtamıza bu konuda bir yönetmelik güncellemesi yaparak, yetkisini değiştirip, caydırıcı olması için. Amacımız ceza kesmek değil vatandaşımıza bir duyarlılık oluşturmak adına böyle bir gündem maddesini aldık. Asıl amacımız şu vatandaşımızı farkındalık oluşturmak çünkü karşısında bir cezai tedbir olmadığı sürece vatandaşımız her zaman şansını sonuna kadar zorluyor ya bu bilinci oluşturalım.”

BURDUR’DA BİRÇOK GÖL KURUDU

Bölgenin son yıllarda yeterli yağış alamamasından dolayı “Göller Yöresi” olarak bilinen Burdur’da birçok göl kurumuş, yer altı suları iyice çekilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir