Buğday fiyatı yükseldi, mısır fiyatı düştü

Posted by

Hububat piyasasında, Rusya-Ukrayna savaşı nedeni ile daralan üretim fiyatlamalar üzerinde tesirli oldu.

BUĞDAY EKİMİ FİKİR FİYATI YÜKSELDİ

Dünyada, buğdayın borsada süreç gören vadeli kontratları, bahar döneminde buğday ekiminde düşüş görülmesi ve ABD’de kış dönemi buğday rekoltesine dair tasalardan takviye bularak kazanımlarını artırırken, mısır en önemli mısır üreticisi Brezilya’da hafif don görülmesinin akabinde hafifleyen üretim kaygıları nedeniyle geriledi. Chicago borsasında en yüksek süreç hacmine sahip olan buğday vadeli kontratları yüzde 0,21 artışla 11,92 dolar/bushel, yani 438 dolar/ton düzeyine yükseldi.

BUĞDAYDA FARKLI KAYNAKLARA YÖNELİNDİ

New Delhi merkezli bir işlemci, Karadeniz’den gerçekleştirilen buğday ihracatında aksamalar görülürken, alıcıların öbür kaynaklara yönelmiş durumda olduğunu, bu kaynakların da olumsuz hava şartları nedeniyle zorlandığını belirtti.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA), pazar günü prestijiyle bahar dönemi buğday ekiminin yüzde 49 tamamlandığını, bu oranın beş yıllık ortalama olan yüzde 83’ün epey gerisinde kaldığını açıkladı.

MISIR YÜZDE 0,45 GERİLEDİ

Mısır yüzde 0,45 gerileyerek 7,82 dolar/bushel yani 307,9 dolar/ton düzeyine düştü. Soya fasulyesi yüzde 0,28 düşüşle 16,82 dolar/bushel yani 618 dolar/ton düzeyine geriledi.

PALM YAĞI FİYATLARININ TESİRİ

İşlemci, yükselen palm yağı fiyatlarının da soya yağına ve fasulyesine olan talebi artırdığını söz etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.