Bu Yol Giysilerdeki Küf Kokusunu Anında Yok ediyor! İşte Küf Kokusundan Kurtulmanın En Kolay Yolu

Posted by

Dolabın alt çekmecesinde çok uzun müddet kalmış bir kazak, çamaşır makinesinden çabucak çıkarılmamış bir havlu yahut ikinci el mağazasından neredeyse sıfıra satın aldığınız bir gömlek, genel olarak bunlarında üzerinde küf kokusu meydana gelebilir. Bu koku çoklukla mantarlardan kaynaklanır. Fakat merak etmeyin, bu giysinin kurtarılamayacağı manasına gelmez. Kabartma tozu ve sirke yardımıyla kıyafetlerinize taze bir koku ve ikinci bir hayat verebilirsiniz.

KÜF KOKUSUNDAN NASIL KURTULURUZ?

Öncelikle kıyafetlerinizdeki küf kokusundan kurtulmak için yapmamanız gereken birkaç şey var. Örneğin, güçlü parfümü olan bir deterjan kullanmayın, zira bu küf kokusunu maskeleyecektir, lakin mantarları çıkarmayabilir, bu durumda küf kokusu süratle geri dönecektir. Ayrıyeten, yumuşatıcı kalıntısı birikip yeni küf oluşturabileceğinden yumuşatıcı kullanmayın. Son olarak, çamaşır makinenize uygun bir paklık yapın. Bu aygıt aslında mantarların kaynağı olabilir. Kirli çamaşırlarınızın ve çok fazla nemin makinede bir ortaya geldiğini düşündüğünüzde bu durum şaşırtan değildir.

ÜÇ ADIMDA TAZE

Sirke ve kabartma tozu olmadan ne yapardık? Bu iki deva bir sefer daha konutta vazgeçilmez olduklarını kanıtlıyor. Bu kolay bileşenler birebir vakitte giysilerdeki küf kokusunu gidermenin de tahlilidir. Bir sonraki sayfada kıyafetlerinizdeki küf kokusuyla nasıl uğraş edeceğinizi üç kolay adımda okuyabilirsiniz.

ADIM 1: SİRKE İLE YIKAYIN

İlk evvel çamaşırları sirke ile yıkayın. Bunu yapmak için çamaşır makinesini en yüksek sıcaklığa ayarlayın (giysiler bunu kaldıramıyorsa). Giysileri çamaşır makinesine mümkün olduğunca eşit bir formda dağıtın ve giysilerin üzerine büyük bir bardak beyaz sirke dökün. Akabinde programı deterjansız çalıştırın! Sirkedeki asitler bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Bu yıkamadan sonra mantarlar büyük ölçüde ortadan kalkacaktır.

ADIM 2: KABARTMA TOZU İLE YIKAYIN

Sirke yıkama bittiğinde, bir sonraki adıma başlayın. Giysileri tekrar çamaşır makinesine yayın ve artık kumaşa büyük bir fincan kabartma tozu serpin. Makineyi en yüksek sıcaklıkta ve deterjan kullanmadan tekrar çalıştırın. Kabartma tozu nötralize edici bir tesire sahiptir, böylelikle kalan kokular giysilerinizden kaybolur.

ADIM 3: GÜNEŞTE KURUTUN

Giysilerin dışarıda güneşte kurumasına müsaade verin. Güneş ışınlarının dezenfekte edici tesiri vardır ve bu da daha fazla bakteriyi öldürür. Giysilerinizi dışarıda asmak sizin için bir seçenek değilse, çamaşırları uygun programda kurutma makinesine koyun. Bundan sonra, giysiler hala biraz bayat olabilir. Şayet öyleyse, üstteki adımları tekrarlayın, lakin daha az ölçüde sirke ve kabartma tozu kullanın: bir dolu bardak yerine yarım bardak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.