Bu Köpekleri Görünce Yolunuzu Değiştirin! İşte Dünyanın En Tehlikeli Köpek Çeşitleri

Posted by

Örnek vermek gerekirse Golden Retrieverlar… Bu şirin köpekler son derece sadık ve altın renkli tüylü dostlarımız olarak bilinir. Bununla bir arada, Rottweiler üzere cinsler küçük yaşta yanlışsız bir halde eğitim görmez ise hırçın ve acımasız bir ömür stiline sahip olabilirler. Diyelim ki şirin, berbat, güzel, kusursuz bir köpeği sahiplenmeyi düşünüyorsunuz; bu durumda, kendiniz ve aileniz açısından hangi köpeğin daha uygun olduğunu evvelden kesinlikle bilmeniz gerekiyor.

İşte tek başınıza baş etmeye çalışmamanız gereken dünyanın en tehlikeli köpek ırkları.

DOBERMAN

Dobermanlar sadık ancak tıpkı vakitte yırtıcı bir köpek cinsidir ve hatta K-9 köpeklerinin ortasına seçilme mümkünlüğü da yüksektir. Çok zeki, uyanık ve muteber olmalarına karşın sahiplerinden diğerine karşı olan korkusuzluklarını ve meraklarını göz önünde bulundurmayı unutmayın. Dobermanlar yabancılara karşı çok agresiftir. Sıska bedenleri nedeniyle Dobermanlar tereddüt etmeden kolaylıkla hoşlanmadıkları bireyleri kovalayabilir.

ALMAN ÇOBAN KÖPEĞİ

Alman çoban köpekleri bahadır, akıllı ve kendinden emin olarak tanımlanır. Ekseriyetle tipik bir Amerikan meskeninde bulunan ünlü bir köpek cinsidir. Fakat bunun aklınızı çelmesine müsaade vermeyin. Alman çoban köpekleri de tehlikeli olabilir. Koyun gütmek için yetiştirilmeleri dışında bu cins çiftliklerde bekçi köpeği olarak da misyon yapmak içindir. Alman çoban köpekleri, yabancılara gördükleri yerde saldırmak için de eğitilebilir.

AMERİKAN BANDOG

Amerikan Bandog ırkı, Amerikan Pitbull Teriyeri ve Napoli mastifinin karışımı bir cinstir. Başlarda çalıştırılmak üzere edinilen bir köpek ırkıydı lakin büyük kasları ve güçlü duruşları nedeniyle çoğunlukla dövüş köpekleri olarak kullanıldılar. Günümüzde Amerikan Bandoglarının birden fazla, yanlış kullanımları ve köpek dövüşlerinden kaynaklanan ruhsal problemler nedeniyle tehlikelidir.

TİBET MASTİFİ

Bir Tibet mastifinin görünüşünden, onların hafife alınacak bir cins olmadığını bilmelisiniz. Kimi yiğit sahiplerin elleri, bu 120 kiloluk köpek ırkı tarafından paramparça edildi. Öteki kimi şahıslar ise çok daha makûs hale geldi. Bağımsız yapıları ve öldürme içgüdüleri bu cinsi eğitilmesi en güç ırklardan biri yapmaktadır.

PİTBULL

Pit Bull Rescue Center’ın temsilcisi olan Marcy Setter’e nazaran, tabiatı gereği pitbull’dan daha tehlikeli olan tek bir köpek çeşidi yoktur. Bir pitbullu sadık bir evcil hayvan olması için eğitebilirsiniz, lakin olgun bir pitbull’u evlat edinmek pratikte bir felakettir. Pitbullar bağımsızlığa her şeyden çok bedel veren son derece zeki bir ırktır, lakin çok sabır ve hatta daha çok disiplin usulleri ile ömürlük sadık bir arkadaş kazanabilirsiniz.

TOSA

Tosa, dövüş köpeği olan ve ender bulunan bir Japon köpek ırkıdır. Bedenleri ile sumo dövüşü yapan köpeklerdir ve jilet üzere keskin dişlerinden gelecek bir ısırık ile önemli hasara neden olabilirler. Bu cins, sahiplerine ve eğitmenlerine karşı saldırganlıkları nedeniyle Avustralya, İngiltere ve Danimarka üzere 14 ülkede yasaklanmıştır.

DOGO ARGENTİNO

Dogo Argentino, korkutucu bir görünüme sahip bir canavardır. Bir bekçi köpeği olan bu cins birebir vakitte çevik ve atletiktir. Eğitim erken yaşta kolaylıkla gerçekleştirebilir. Bununla birlikte bu cins, erken yavru halinden itibaren eğitilmediğini varsayarsak, her vakit agresif ve eğitilmez olacaktır.

GULL DONG

Pakistan Buldogu olarak da bilinen Gull Dong, agresiftir lakin güçlü bir iradeye de sahiptir. Bu köpeğin güçlü ve kararlı bir başkana gereksinimi vardır. Aksi halde herkese tehditkar davranabilir. Ayrıyeten bu cins, çocukları av olarak gördüğü için çocuklar için de tehlikelidir. Yeterli tarafından bakarsak, soygunlar ve gibisi tehlikeli durumların üstesinden gelmeye yardımcı olabilirler.

DANUA

Danua, çocuklar için şirin ve âlâ huylu olarak görülen büyük bir ırktır. Bununla birlikte uygun formda eğitilmezse, bu köpek yaşadığı yer için haddinden fazla müdafaacı olabilir ve provokasyon olmadan bile yabancılara saldırabilir. Agresif olmanın dışında, bu cinsin yavru halinden sonra denetim edilmesi imkansızdır.

KURT-KÖPEK KIRMASI

Bir kurt-köpek kırması, evcilleştirilmiş bir köpek ve kurdun genlerini taşır. Fakat, tabiatları çoğunlukla bir kurt üzeredir. Bu da bu cinsin yabanî ve denetim edilmesi müthiş derecede güç ve varsayım edilemez olduğu manasına gelir. Kendi tipleriyle olmayı tercih ederler. Fakat bir kere eğitildiklerinde, konutunuzu davetsiz konuklardan koruyabilecek yararlı bekçi köpekleri de olabilirler.

RHODESİAN RİDGEBACK

Bir Rhodesian Ridgeback ekseriyetle çok enerjiktir ve her vakit oynamak ister. Fakat çok uzun mühlet yalnız bırakılırlarsa güçlerini saldırganlığa ve yıkıcılığa çevirebilirler. Bu köpeği parka götürmek de berbat bir fikirdir zira daha küçük hayvanları, hatta küçük köpekleri bile kovalamaya eğilimlidirler. Birinci defa sahiplenecekler, uygun bir eğitim olmadan bir Rhodesian Ridgeback ile başa çıkmaya çalışmamalıdır.

BULMASTİF

Bulmastifler, bekçi köpeği olma konusunda fevkaladedir. Sosyalleşmelerinin çok kolay olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, bu cins köpekler yeni yüzlere ve bilhassa çocuklara karşı epey agresiftir. Bir Bulmastif’in etrafı öbür evcil köpeklerle çevriliyse, kendilerini sürünün önderi olan bekçi köpeği olarak görürler.

CANE CORSO

Cane Corsolar kendilerini ekseriyetle bir ailede alfa köpeği olarak öne çıkaran çok bağımsız köpeklerdir. Hakikat eğitilirlerse geri çekilip sahiplerinin sürü başkanı olmasına müsaade verirler. Fakat başka evcil hayvanlarla baş başa kaldıklarında tekrar kendilerini önder olarak görürler. Kendi cümbüşleri için başka evcil hayvanlara karşı saldırgan olabilirler.

PERRO DE PRESA CANARİO

Perro de Presa Canario yahut Presa Canario olarak da bilinen bu cins, hantal ve büyük bedenleri nedeniyle eksiksiz bekçi köpekleridir. Lakin Presa Canario, denetim problemleri olan agresif bir dövüş köpeğidir. Geçmişte, önünden geçen yabancılara karşı çok sayıda Presa Canario akınları gerçekleşmiştir.

BOERBOEL

Güney Afrika Mastifi olarak da bilinen Boerboel, büyük ve korkutucu görünümlü bir cinstir, lakin bir sefer evcilleştirildikten sonra kusursuz bir aile hayvanı olabilir. Birçok durumda, bu cins yabancılarla güzel geçinemez ve büyük olasılıkla birine saldırır. Bir Boerboel’i kışkırtacaksanız, hastane masraflarını halletmek için bir arkadaşınızı aramaya hazır olun.

KANGAL

Kangal, Türkiye’de bulunan özel bir cinstir. Bir Kangal’ın bedeni iri, çevik ve atletiktir. Arkadaşlarına ve ailelerine karşı gözetici oldukları, lakin korkusuzluklarından ötürü diğerlerine karşı saldırgan oldukları da bilinmektedir. Bir Kangal’ın ısırma kuvveti ortalama 743 psi’dir ve bir kurttan 300 psi daha güçlüdür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.