Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Özel Kalem Müdürü: ‘Mağdur değilim, buna karşın şikayetçi olarak yazılmışım’

Posted by

Boğaziçi Üniversitesi’ne Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasıyla başlayan hareketlere katıldıkları gerekçesiyle haklarında 18 yıla kadar mahpus istemiyle dava açılan 52 öğrencinin yargılandığı davaya İstanbul 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün devam edildi.

Duruşmaya, belgede “mağdur” olarak ismi geçen rektörlük özel kalem müdürü Aysun Akkaya ve sanıkların avukatları katıldı.

“HİÇBİR VAKİT ŞİKAYETÇİ OLMADIM, MAĞDUR DEĞİLİM”

ANKA Haber Ajansı’ndan Fahrettin Öztürk‘ün haberine nazaran iddianamede, olay günü öğrencilerin kimi rektörlük çalışanlarına karşı ‘hürriyetten mahrum kılma’ hatasını işledikleri tez edilmişti. Bu cürmün kendisine karşı işlendiği argüman edilen ve bu yüzden belgede ismi “mağdur” olarak geçen Aysun Akkaya, mahkemede şunları söyledi:

“Rektörlükte özel kalem müdürü olarak çalışmaktayım. Mağdur değilim. Buna karşın şikayetçi olarak yazılmışım. Biz, rektörün çıktığı saatte işten çıkarız. O gün de rektörün çıkmasını bekliyordum. Çıkmak isteyen çalışanlar çıktı esasen. Öğrenciler tarafından rastgele bir engelleme, hürriyetten mahrum kılma üzere bir durum olmadı. Şikayetçi değilim, davaya katılmak istemiyorum. Evrakta yer alan daha evvelki sözlerimi ben okuyarak imzaladım. Ben, hiçbir vakit şikayetçi olmadım, mağdur olmadım. Daha evvel de bunu belirtmiştim. Kapıları kilitleyen bizim görevlilerimizdi, öğrenciler bir şey yapmadı.”

“SİYASİ OLARAK AÇILMIŞ BİR DAVA”

Bazı sanıkların avukatı, Akkaya’nın beyanı üzerine, “Hürriyetten mahrum kalma kabahatinden tüm mağdurlar dinlendi ve tüm mağdurlar şikayetçi olmadıklarını ve bir mağduriyetlerinin olmadığını tabir etti. Bu hatanın oluşmadığı anlaşılmıştır. Bu cürümden tüm sanıklar hakkında beraat kararı verilmesini talep ediyoruz. Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet hatası bakımından ise tüm sanıklar dinlendi. Boğaziçili 52 öğrenci anayasal haklarını kullandıkları için bu dava açılmıştır. Siyasi olarak açılmış bir davadır. Çocuklar kendi okullarında bulunuyorlar. Birebir hatadan İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davadan beraat kararı verildi. Bu mahkemede de beraat kararı verilmesini talep ediyoruz. Beraat verilen belgedeki aksiyonlarla bu davadaki hareketler aynı” savunmasını yaptı.

Bazı sanık avukatları da polis tarafından kanıt olarak belgeye konulan imgenin mahkemede izlenmesini talep etti. Mahkeme, orta kararında “görüntülerin mahkemede izlenmesine dair talebin bir sonraki duruşmada değerlendirileceğini” belirterek davayı 12 Aralık 2022 tarihine erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Boğaziçi Üniversitesi’ne Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolar kapsamında, 1 Şubat 2021 tarihinde basın açıklaması yapmak isterken gözaltına alınan 52 kişi hakkında, ‘toplantı ve şov yürüyüşlerine silahsız katılarak ihtara karşın resen dağılmama’ ve ‘kişiyi, yerine getirdiği kamu misyonu nedeniyle birden fazla şahısla hürriyetinden mahrum kılma’ suçlamalarıyla dava açılmıştı. Sanıklar hakkında 2 yıl 6’şar aydan 18’er yıla kadar mahpus cezası istenmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.