Biden öğrenci kredilerine af planını açıkladı

Posted by

New York Fed tarafından derlenen çalışmaya nazaran, her öğrenci için 10 bin dolar bedelinde borç affı uygulanması toplam 321 milyar dolara denk gelecek ve 11.8 milyon kişinin yani kredi çekenlerin yüzde 31’inin borçları büsbütün silecek.

ABD Lideri Joe Biden, dün hükümetin öğrenci kredi geri ödemelerine af uygulayacağını açıkladı ve 2020’de başkanlık seçimlerinde verdiği kelamlardan birini daha yerine getirmiş oldu.

Kararın akabinde, kimi ekonomistler bu durumun enflasyonu daha da yükseltebileceğini söz ederken, Cumhuriyetçi kongre üyeleri de liderin yasal olarak bu borçları silme yetkisi olup olmadığını sorguladı.

Yıllık geliri 125 bin doların altında olan şahısların borçları 10 bin dolara kadar, daha düşük gelirli öğrencilerin yararlandığı düşük faizli Pell Grants kredisini almış olan şahısların borçları ise 20 bin dolara kadar silinecek.

Bu kararın, ülkenin enflasyon ile çabasına yeni bir zorluk ekleyeceğini belirten ekonomistlere nazaran, borç affı nedeniyle gayrimenkul alımı ve öteki yüksek harcamalara yöneltilebilecek olan yeni tüketici harcamaları için milyarlarca dolar açığa çıkmış olacak.

‘ORTA SINIFA YARDIM ETTİĞİM İÇİN ÖZÜR DİLEMEYECEĞİM’

Biden, Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada atılan adımın “en çok muhtaçlık duyan aileler için… bilhassa pandemiden ağır etkilenen çalışan ve orta sınıf beşerler için” olduğunu tabir etti.

Biden, eski lider Donald Trump vazifedeyken kabul edilen vergi indirimine atıfta bulunarak “Hiçbir vakit çalışan Amerikalılara ve orta sınıfa yardım ettiğim için özür dilemeyeceğim, hele de varlıklı Amerikalılara ve büyük şirketlere yarar sağlayan 2 trilyon dolarlık bir vergi indirimine oy veren insanlardan” dedi.

YÜZDE 31’İN BORÇLARI SİLİNECEK

New York Fed tarafından derlenen çalışmaya nazaran her öğrenci için 10 bin dolar kıymetinde borç affı uygulanması toplam 321 milyar dolara denk gelecek ve 11.8 milyon kişinin yani kredi çekenlerin yüzde 31’inin borçları büsbütün silecek.

Üst seviye bir hükümet yetkilisi ise öğrenciyken kredi çekenlerden 43 milyon kadarının borç affı planından yararlanabileceğini, 20 milyonunun ise borçlarının büsbütün silinebileceğini belirtti. (REUTERS)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.