“Batı, hata şebekesi önderi Vardaryan’ı yaptırım listesine almalıdır”

Posted by

Kamuoyunda kabahat şebekesi önderi olarak bilinen Ermeni asıllı iş adamı Vardanyan’ın Rus vatandaşlığından çıkıp, 2. Karabağ Savaşı’ndan sonra Rusya-Azerbaycan-Ermenistan tarafından imzalanan bildirilerle statüsü ortadan kaldırılan bir bölgeye yerleşmesi, yaptırımlardan kaçma atağı olarak bedellendiriliyor.

Batı dünyasını, Vardaryan’ın bu atağını görmezden gelmekle suçlayan çevreler, reaksiyonlarını “Rus oligarkları yaptırım listesine alan Batı, Karabağ’da barış güçlerinin denetimindeki bölgeye yerleştiğini açıklayan cürüm şebekesi önderi Vardaryan’ı neden yaptırım listesine almıyor?” sorusuyla lisana getiriliyor.

Azerbaycan basınında çıkan yazılarda da Vardanyan’ın kabahat şebekesi başkanı üzere faaliyet göstermesine karşın hala Batı’nın yaptırım listesine alınmaması irdeleniyor.

PUTİN’E YAKIN İSİMLER DE ELEŞTİRİYOR

Geçtiğimiz günlerde vatandaşlıktan çıkarak Karabağ’da Ermeni nüfusun yaşadığı ve süreksiz olarak Rus ögelerin denetiminde olduğu bölgeye yerleştiğini açıklayan Vardaryan’ın “kararını bağımsız halde verdiği, paralarını Karabağ’daki Ermenilerin refah durumunu uygunlaştırmak için harcayacağı ve bunun için de bir vakıf kurduğu” şeklindeki sözleri inandırıcı bulunmadı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakın isimlerden siyaset bilimi uzmanı Sergey Markov, Facebook hesabından Vardanyan’ı Rus vatandaşlığından çıktığı için eleştirdi ve onun bu adımı Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlardan kurtulmak için attığını yazdı.
Markov, Vardanyan’ın milyarlarını Rusya’da kazandığını, kazandıklarından Avrupa ve Amerika’ya da çok şey götürdüğünü kaydederek, “Vardanyan artık Rusya’ya karşı yaptırımlar nedeniyle parasını ve gayrimenkulünü kaybedebilir. Artık en şık kumarını oynuyor ve Karabağ halkı için kendini feda ettiğini tez ediyor. Karabağ’a taşınıyor, tıpkı vakitte Rus vatandaşlığından feragat ediyor ve böylelikle Rus zıddı yaptırımlardan kurtuluyor. ABD ve AB’nin kendisine karşı yaptırım uygulamamasını sağlamak için ABD ve Fransa’yı Ermenistan ve Azerbaycan ortasındaki ihtilaf konusundaki tavırlarından ötürü övüyor. Ne kadar esnek bir zihin ve esnek ahlaki ilkeler! Vardanyan’ın kendisine her şeyi veren Rusya’dan kaçışı bir kahramanlık olarak lanse ediliyor. Daha nicelerinin Vardanyan’ın yolunu izleyeceğini ve yurt dışındaki milyarlarını kurtarmak için Rus vatandaşlığından vazgeçmek üzere kahramanca sebepler bulacaklarından eminim.” sözlerini kullandı.

Vardanyan’ın açıklamaları Azerbaycan idaresince de reaksiyonla karşılandı ve hareketleri “ikiyüzlülük” olarak nitelendirildi.

VARDANYAN’IN GEÇMİŞİ BUGÜNKÜ KARARININ SORGULANMASINA NEDEN OLUYOR

Karabağ’a Ermenilere yardıma geldiğini öne süren Vardanyan’ın geçmişine göz atıldığında birikimini kara para aklama ve yasa dışı silah ve uyuşturucu ticaretinden edindiği anlaşılıyor.

Organize Cürüm ve Yolsuzluk Raporlama Projesinin (OCCRP) Mart 2019 tarihli raporunda Rusya’da yaşayan Ermeni oligarkların faaliyetinden ve oluşturdukları şebekeden de bahsediliyor. Raporda, bu şebekenin Rusya’da kara para aklama faaliyeti ile uğraştıkları ve kendilerine ilişkin banka aracılığıyla ülkeden 9 milyar dolar çıkardıkları anlatılıyor. “Troyka para aklama makinesi” olarak nitelendirilen şebeke, yolsuzluğa karışan Rus oligark ve siyasetçiler için kara para aklama, vergi kaçırma, varlıklarını yurt dışında saklama üzere faaliyetlerde bulunmakla suçlanıyor. Milyarder Vardanyan ise bu şebekenin kilit figürlerinden biri olarak gösteriliyor.

Kara para aklama, uyuşturucu ve yasa dışı silah ticaretiyle uğraşan Vardanyan’ın faaliyetinin bir kısmını bir vakitler Ermeni işgali altında bulunan Karabağ’da gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Vardanyan’ın Ermenistan’ın işgal ettiği periyotta Karabağ’ın doğal kaynaklarının yağmalanmasında ve taşınmasında rol oynadığı, bütün bunları Lübnan asıllı, tıpkı vakitte Kanada ve ABD vatandaşlığı da bulunan Ermeni milyarder Noubar Afeyan’la birlikte hayata geçirdiği biliniyor. Orta Doğu’da yasa dışı silah tüccarları olarak bilinen bu ikili, işgal altındaki Azerbaycan topraklarının yasa dışı iskanında da etkin rol almıştı.
Lübnan ve Suriye’den getirilen Ermenilerin Karabağ’a yerleştirilmesine öncülük eden Vardanyan, orada onlar için yerleşim üniteleri inşa ettirmişti.

Ermeni palavraları ve kelamda soykırım argümanlarının tanınması için gayret harcayan Vardanyan, Türkiye’ye karşı yaptırımların uygulanması bahislerinin propagandacısı olarak da öne çıkmıştı.

Ermeni kamuoyunda hayırsever olarak isim yapan Vardanyan, OCCRP’nin raporuna nazaran, bu pozisyonunu berbata kullandı, okullara ve kültür kurumlarına yardım ismi altında milyonlarca kara parayı yasallaştırdı ve zimmetine geçirdi.

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş Rus oligarklar için önemli problemler oluşturdu. Batı, savunma ve güç dalları ile memleketler arası ulaşım güzergahlarıyla ilişkili olan Rus şirket ve oligarklara yaptırım uyguladı.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.