Balıkta bolluk yok, çeşitlilik çok

Posted by

Av yasağının uygulanmaya başlamasıyla ballık bolluğu azalmıştı. Balık tezgahlarında bolluk olmasa da çeşitlilik göze çarpıyor. Küçük tekneler ile avlanan balıklar tezgahlarda alıcısını bekliyor. Sardalya 120, hamsi 110, karides 150, Kalamar 150, yerli somon 90, Karadeniz mezgit 85, levrek ise tanesi 60-70 TL’den alıcı buluyor.

“Eylülde bolluk olur”

Tezgahlarda 15 çeşidin üzerinde balığın olduğunu söyleyen balıkçı Kemal Bineklioğlu, “15 Temmuz’da Ege balıkçılığı başladı. Bundan ötürü fiyatlarımız biraz geriye geldi. Fiyatlarımız şuanda uygun. 15 Eylül’de palamut avı başlayacak. Karadeniz’de çok hoş palamut olduğunu söylüyorlar, inşallah bu sayede halkımız bol bol palamut yiyecek. Eylülde palamut avının başlamasıyla birlikte başka balıklar için de dönem açılışı yapılacak, o vakit daha da bolluk olacaktır” dedi.

Izgara balıkları revaçta

Çupra ve levrek satışlarının çok olduğunu belirten Bineklioğlu, “İnsanlar dışarıda ızgara yaptıkları için çupra, levrek, sardalya, uskumru, çinekop şekli balıklar daha çok satılıyor. Tava balıkları daha az satılıyor. Şu anda fiyatlar yüksek görünebilir. Sakın aldanmayın, fiyatların yüksek olmasının sebebi balığın az olmasından kaynaklıdır. Fiyatlar olağan, herkesin alabileceği düzeye gelecektir. Eylülde bunu göreceğiz” diye konuştu.

 

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.