ATO Lideri Gürsel Baran’dan işyeri kiralarına tahlil talebi

Posted by

Türkiye’de kira artışları, kamuoyunun gündemini oluşturmaya devam ediyor.

Özellikle enflasyon sayılarının yüzde 70’leri geçmesi sonrası konut ve işyeri kiralarında fahiş fiyat artışları yaşandı.

Konut kiralarında 4 bakanlık bir ortaya gelip artışları yüzde 25’le sınırlarken işyeri kiralarına da tahlil bekleniyor…

Konuyla ilgili ise Ankara Ticaret Odası (ATO) İdare Konseyi Lideri Gürsel Baran’dan tahlil talebi geldi.

ATO Lideri Baran, yazılı bir açıklama yaparak, 1 Temmuz’da uygulanmaya başlayacak konutta kira artış sonunun ATO üyelerinin işyerlerini kapsayacak formda genişletilmesi talebini lisana getirdi.

“Benzer uygulama işyerleri için de geçerli olsun”

Konut kiralarındaki artışın sonlandırılmasının kamuoyunda olumlu karşılandığına dikkat çeken Baran, “Üyelerimiz misal uygulamanın işyerleri için de hayata geçirilmesi talebini lisana getiriyor” dedi.  Reel kesimin işletmelerin maliyet yükünü fiyatlara yansıtmamaya çaba gösterdiğinin altını çizen Baran, “Kiralar, işletmelerin en kıymetli maliyet ögelerinden birini oluşturuyor. Kira artışlarındaki sınırlama fiyatlara, münasebetiyle da enflasyona yansıyacaktır.

“Üst hudut uygulamasına gerek var”

Bu nedenle üyelerimizin işyeri kira artışlarına süreksiz müddetle üst hudut talebi enflasyonla uğraş açısından değerlendirilmelidir. Mülk sahibi olan üyelerimizin kira artışlarının sonlandırılması durumunda kasvetleri olabileceği de farklı bir gerçektir. Buradan çıkacak sonuçların tüm ülkeyi etkileyeceği dikkate alındığında bu fedakârlığın değerli bir münasebeti olduğu kabul edilebilir.

“Bu süreçleri dayanışmayla atlatmalıyız”

Dünya ve ülke iktisadının çeşitli zorluklarla test edildiği bu devirde, Anadolu merkezli Ahilik kültürünün yaşama yansıttığı incelikleri koruyup, sürdürmeli, mülk sahiplerimizle, kiracılarımızla, çalışanlarımızla birlikte bu süreci dayanışmayla atlatmalıyız” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.