Araştırma: Covid-19 nedeniyle 27 milyon kişi tat ve koku alamıyor

Posted by

Corona virüs üzerine yapılan yeni bir araştırmada, milyonlarca kişinin uzun vadeli koku yahut tat sıkıntıları yaşadığı tespit edildi.

İngiliz Tabipler Birliği’nin hakemli tıp mecmuası BMJ’de yayımlanan çalışmada, dünya çapında milyonlarca insanın Covid-19’un bir sonucu olarak uzun periyodik koku yahut tat meseleleri yaşayabileceği ve bayanların etkilenme mümkünlüğünün daha yüksek olabileceği belirtildi.

Araştırmada, dünyada onaylanmış 550 milyonun üzerinde corona virüs hadisesi tespit edildiği bildirilirken, kelam konusu şahısların yaklaşık yüzde 5’inin koku yahut tat alma duyularında uzun müddetli değişiklikler olduğu aktarıldı.

Çalışmanın bulgularında, corona virüs enfeksiyonundan sonra en az altı ay boyunca 15 milyon kişinin koku kaybı, 12 milyon kişinin ise hem koku hem de tat kaybı yaşadığı bildirildi.

Kadınların koku ve tat alma duyuları erkeklerden daha az düzgünleşiyor. 

Uluslararası araştırmacılardan oluşan bir grup, kelam konusu 27 milyon kişinin global sıhhat üzerinde büyük bir tesiri olacağını söylerken, koku yahut tat alma duyusunun kaybolmasının yahut değişmesinin “ciddi sıkıntıya” yol açabileceğinin altını çizdi.

18 ARAŞTIRMANIN DATALARI İNCELENDİ

Çalışmada, 3 bin 699 hastayı içeren 18 araştırmanın bilgileri incelenirken, bir Covid-19 enfeksiyonundan sonra en az altı ay boyunca değişen tat yahut kokudan muzdarip kaç kişinin yaşadığını kestirim etmek için modelleme geliştirildi.

Sonuç olartak ise hastaların yüzde 5.6’sının en az altı aydır koku disfonksiyonuna sahip olduğu, yüzde 4.4’ünün ise tat duyusu kaybı olduğuna dikkat çekildi.

Bilim insanları, corona virüse yakalanan bayanların koku ve tat alma duyularını erkeklerden daha az düzgünleşme mümkünlüğü olduğunu belirlerken, bir bayan hastanın birinci corona virüs enfeksiyonundan 27 ay sonra hala koku alamadığını vurguladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.