Adeta cennet: Türkiye’nin en hoş 15 koyu

Posted by

Yaz tatilinde Türkiye’nin cennet köşelerini gezecek olanlar, “en hoş koylar” listesine kesinlikle göz atıyor.

Güneşin maviyle buluştuğu cam üzere denizi ve tertemiz kumsallarıyla Ege’den Akdeniz’e uzanan koylar, milyonların seyahat rotasında yer alıyor.

Fethiye, Bodrum, Marmaris, Datça başta olmak üzere en pak koyları gezmek isteyenler için bu yazın görülmesi gerekenlerini sıraladık.

İşte gitmeyenlerin pişman olacağı 15 koy…

1- Turunç Koyu

Turunç, tatilini Marmaris’te yapmak isteyen, birebir vakitte da kalabalık ve gürültüden uzak, tabiat ile iç içe olmak isteyen tatilcilerin beğenilen duraklarından biri. Yemyeşil çam ormanlarına sırtını dayamış olan Turunç, masmavi bir denizin kıyısında yer alıyor.

2- Bardakçı Koyu

Bodrumun en hoş koylarından biri. Deniz genelde soğuk ancak tertemiz, sabahları balıklarla yüzebilirsiniz.

3- Kargı Koyu

Kargı Koyu, Datça’nın cennet koyları ortasında yer alıyor. Kargı Koyu’nun en kıymetli özelliği ise, kuzey rüzgarlarına kapalı olmasıdır. Bu özelliği sayesinde de rüzgarlı havalarda ise, deniz daha sakin ve ılık oluyor.

4- Kıdrak Koyu

Ölüdeniz ve Kelebekler Vadisi ortasında kalan göz kamaştırıcı bir kumsal, büyüleyici turkuaz renkte deniz ve tertemiz suyu ile tatilde deniz olmadan olmaz diyenlerin vazgeçemeyeceği bir plaj.

5- Adrasan Koyu

Yaz tatillerinin vazgeçilmez duraklarından biri olan Antalya’nın cennet köşelerinden biri olan Adrasan Koyu, berrak mavi denizin dingin suları ve orman manzarasıyla  ruhen hem de fizikî olarak dinlenmenizi sağlayacak.

6- Torba Koyu

Torba Koyu, birebir vakitte yemyeşil tabiatı, çam ağaçları kokusu ve masmavi pak denizi ile sakin bir tatil tercih eden ziyaretçilerin uğrak noktalarından birisi pozisyonunda.

7- Bencik Koyu

Bencik Koyu, Marmaris ile Datça’yı birbirinden ayıran, Datça Yarımadası’nın en ince noktasında Hisarönü sonları içerisinde bulunuyor.

8- Faralya Koyu

 

Kabak Koyu, civardaki Kelebekler Vadisi ve Faralya gibi kendine has mükemmel hoşluklar sayesinde tatilcilerin en beğenilen rotalarından biri olmayı başarıyor.

 

9- Phalesis Koyu

Phaselis yolu Antalya‘dan geçen herkesin kesinlikle görmesi gereken eşsiz bir keşif rotası. Antik kenti, mağaraları, koylarıyla Akdeniz’in gizli cennetlerinden.

10- Kelopatra Koyu

Kleopatra Koyu yani bir başka ismiyle Sığacık Plajı süper hoşluğu ve eşsiz görüntüsüyle Çeşme’nin az bilinen bir köşesi.

11- Sarsala Koyu

Muğla’nın çok fazla bilinmeyen koylarından biri olan ve huzur yuvası sıfatını taşıyan Sarsala Koyu, cam üzere suyuyla kendine hayran bırakıyor.

12- Akvaryum Koyu

Adından anlaşıldığı üzere akvaryum üzere pak ve deniz canlılarına sıkça rastlayabileceğiniz bir yer olan Akvaryum Koyu, her yıl ziyaretçi akınına uğruyor.

12- Kalamaki Koyları

Aydın’ın en hoş turistik yerlerinden olan Kuşadası Ulusal Parkı Dilek Yarımadası tıpkı vakitte Kalamaki da bilinmektedir. Bu koylar; İçmeler koyu, Aydınlıkkoyu, Kavaklıburun koyu, Karasu koyu formunda sıralanır.

14- Kabak Koyu

Kabak Koyu hala, kent hayatının karmaşasından, manzara ve ses kirliliğinden uzaklaşmak, tabiata yakın olmak isteyenler için kusursuz bir inziva ortamı sunuyor.

15- Bademli Koyu

Keşfedilmemiş büyüklü küçüklü çok sayıda koya sahip İzmir’in Dikili ilçesi, izole tatil isteyenlere alternatif seçenek sunuyor.

Bademli Koyu da mavi ve yeşilin buluştuğu eşsiz hoşluklarından biri olarak dikkati çekiyor. Koya gidenler, Garip ve Kalem adalarını da görebiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.