ABD Lideri Biden, Emekçi Şenliği’nde seçim çalışmalarına devam etti

Posted by

ABD Lideri Joe Biden, Personel Bayramı tatiline karşın seçim çalışmaları için ziyaretlerine devam ederken, Cumhuriyetçi parti içinde “aşırılıkçı” diye tabir ettiği kümesi amaç aldı.

Wisconsin eyaletinde klâsik Milwaukee Personel Şenliği’ne katılan Biden, işçilerin ABD’ye sağladığı katkılara dikkati çekerek başladığı konuşmasında, senatör olarak seçildiği birinci günden başkanlığa giden siyaset seyahatinde kendisine takviye veren tüm emekçilere teşekkür etti.

ABD Lideri, “Her şey değişirken ileriye mi yoksa geriye gerçek mu hareket eden bir ülke olmak istediğimizi sorgulamamız gerekecek. Bir gelecek inşa edeceğiz ya da geçmişi saplantı haline getireceğiz” diyerek eski ABD Lideri Donald Trump ve destekçilerinin tavrını eleştirdi. Biden, “Her Cumhuriyetçi aşırılık yanlısı değildir. Fakat aşırılık yanlısı MAGA Cumhuriyetçileri, öfke, şiddet, nefret ve bölünmeyle dolu geriye gitmeyi seçti” diye konuştu.

Trump’a dayanak veren Cumhuriyetçileri, “Aşırı sağcı, Trumpies, MAGA Cumhuriyetçiler” diye tanımlayan Biden, Wisconsin’den orta seçimlerde Cumhuriyetçi Parti ismine senatörlük için yarışacak Ron Johnson’ı da “MAGA Cumhuriyetçi” olarak nitelendirdi.

Demokrat Lider, daha evvelki konuşmalarında Trump’ın felsefesini “yarı-faşizm” olarak nitelendirmişti.

BİR HAFTADA ÜÇÜNCÜ PENNSYLVANİA ZİYARETİ

ABD Lideri Joe Biden, Wisconsin’den sonra ziyaret ettiği Pennsylvania’nın Pittsburg kentindeki Emekçi Bayramı etkinliğinde, çelik personelleriyle bir ortaya geldi.

Biden, 6 Ocak Kongre baskınına atfen, “Seçimin sonucunu beğenmediğinizde şiddeti destekleyerek demokrasi olamazsınız” dedi.

Başkan Biden’ın çok ehemmiyet verdiği eyaleti, selefi Trump da cumartesi günü ziyaret etmişti. Florida’daki malikanesine yapılan baskından sonra topluma açık birinci konuşmasını yapan Trump, Federal Soruşturma Ofisi (FBI), Adalet Bakanı ve Biden’ı gaye almıştı.

Trump, Biden’ın perşembe günü Phledelphia’da yaptığı konuşmayı “bir ABD Lideri tarafından şimdiye kadar yapılmış en makus, nefret dolu ve bölücü konuşma” olarak nitelendirmiş ve Demokrat Lideri “Devlet düşmanı” olmakla itham etmişti.

Biden, kelam konusu konuşmasında, Trump ve müttefikleri için “Cumhuriyetimizin temellerini tehdit ediyor” sözünü kullanmış, “MAGA güçlerinin” ABD’yi geriye götürmeye çalıştığını kaydetmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.