28 Temmuz’da hesaplarda! Milyonlarca emekli bu haberi bekliyordu: Emeklinin artırım farkı ne vakit yatırılacak?

Posted by

Emeklilerin beklediği artırım farkı ödemelerinde beklenen haber geldi. Kurban Bayrımı öncesi hesaplara yatırılması beklenen lakin ertelenen ödemelerin ay sonunda yatırılacağı duyuruldu. Yaklaşık 2 milyon 391 bin memur emeklisi, dul ve yetim temmuz artırımı ile enflasyon farkından oluşan artırım farkının 28 Temmuz Perşembe günü ödeneceği öğrenildi. Pekala emeklilerin artırım farkı ne vakit ödenecek? Dul ve yetim Temmuz artırımı ile enflasyon farkından oluşan artırım farkı ne vakit yatırılacak? İşte haberimizin ayrıntıları…

EMEKLİYE ARTIRIM FARKLARI NE VAKİT ÖDENECEK?

5510 sayılı Kanunun 4/1-(c) (Emekli Sandığı) bendi kapsamında emekli, malul, görev malulü, dul yahut yetim aylığı alan toplam 2.385.799 kişinin 1 Temmuz 2022 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan fark fiyatları, aylık almakta oldukları Banka ve PTT şubelerindeki hesaplarına gönderilerek 28 Temmuz 2022 tarihinde ödenecektir.

Yapılan açıklamaya nazaran;

A- Aylıklarını her ay alanlara; Temmuz ayı olmak üzere 1 aylık fiyatında,
B- Aylıklarını üçer aylıklar halinde almakta olanlardan;

  • 1- Kümede Mayıs-Haziran-Temmuz devrinde aylık alanlara; Temmuz ayı olmak üzere, 1 aylık meblağında,
  • 2- Kümede Haziran-Temmuz-Ağustos devrinde aylık alanlara; Temmuz ve Ağustos ayları olmak üzere, 2 aylık meblağında,
  • 3- Kümede Temmuz-Ağustos-Eylül devrinde aylık alanlara; Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları olmak üzere, 3 aylık fiyatında,aylık farkı tahakkuk ettirilmiştir. Toplam fark ödemesi meblağı 6.447.227.858,02 TL’dir.

2 BİN 85 LİRA ARTIRIM FARKI YARATILACAK

Hesaplaması yapılan artırım farkları, Temmuz ayının 1’i ile 5’i ortasında emekli aylıklarını zamsız alan tüm memur emeklileri ile hak sahiplerine ödenecek. Temmuz başında örneğin 5 bin lira zamsız emekli aylığı alan bir memur emeklisinin hesabına 2 bin 85 lira artırım farkı yatırılacak.

BAYRAM ÖNCESİNDE BAŞLATILDI

Bu yıl Kurban Bayramı nedeniyle memurların maaş ödemesi öne çekilerek 8 Temmuz’da yapıldı. Böylelikle memurlar bayram öncesinde yüzde 41.69 artırım ve enflasyon farkının da eklendiği yeni artırımlı maaşlarına kavuşmuş oldular. Emekçi, esnaf ve çiftçi emekli aylıkları da yüzde 42.35’lik TÜFE farkı eklenerek 18 Temmuz’dan itibaren ödenmeye başlandı. Artırıma bir tek memur emeklileri kavuşamadı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.